Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Cumul pensie cu salar
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Cumul pensie cu salar

Am pensie cu reducerea varstei standard cu grupe de munca ( am 59 de ani si limita e la 62 de ani) . Am dreptul sa cumulez pensia cu salarul pana la varsta standard, fiind functionar public?
Morselez, utilizator
Daca in momentul acesta nu sunteti beneficiar de pensie anticipata, da, puteti cumula pensia cu salariul. Din ceea ce ati scris reiese faptul ca ati iesit la pensie la 59 de ani, fiindca ati lucrat in grupe de munca (i sau II) si ati beneficiat de reducerea varstei de pensionare pentru limita de varsta si stagiu de cotizare integral. Daca sunteti la pensie anticipata atunci nu puteti cumula pensia cu salariul.