Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot depune dosarul de pensie la 1 iulie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot depune dosarul de pensie la 1 iulie?

Sunt educatoare cu 42 ani vechime.Pot depune dosarl de pensionare inainte de 1 septembrie 2020, adica la 1 iulie?
Legea 1/2011
Art.284
(2) Personalul didactic de predare, de conducere, de îndrumare și control se pensionează pentru limită de vârstă, anticipat și anticipat parțial, la data încheierii anului școlar în care împlinește vârsta standard de pensionare sau, după caz, în situația pensiei anticipate și anticipate parțială, vârsta standard redusă cu cel mult 5 ani.

(3) Pentru motive temeinice, pensionarea personalului didactic de conducere, de îndrumare și de control se poate face și în timpul anului școlar, cu aprobarea consiliului de administrație al unității de învățământ, respectiv al inspectoratului școlar.

Asta puteam si eu sa citesc, deci stiam! Nu e corect sa depun dosarul la 1 septembrie daca eu am implinit varsta standard de pensionare pe 20 februarie Normal e ca dupa ce inchei activitatea cu copiii, sa depun dosarul.

Carp Mircea a scris:

Legea 1/2011
Art.284
(2) Personalul didactic de predare, de conducere, de îndrumare și control se pensionează pentru limită de vârstă, anticipat și anticipat parțial, la data încheierii anului școlar în care împlinește vârsta standard de pensionare sau, după caz, în situația pensiei anticipate și anticipate parțială, vârsta standard redusă cu cel mult 5 ani.

(3) Pentru motive temeinice, pensionarea personalului didactic de conducere, de îndrumare și de control se poate face și în timpul anului școlar, cu aprobarea consiliului de administrație al unității de învățământ, respectiv al inspectoratului școlar.

Eu ce trebuia sa va raspund:
1-Cum este normal
2-Cum spune legea