avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot depune dosarul de pensie la 1 iulie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot depune dosarul de pensie la 1 iulie?

Sunt educatoare cu 42 ani vechime.Pot depune dosarl de pensionare inainte de 1 septembrie 2020, adica la 1 iulie?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:04, 1 Martie 2020
Legea 1/2011
Art.284
(2) Personalul didactic de predare, de conducere, de îndrumare și control se pensionează pentru limită de vârstă, anticipat și anticipat parțial, la data încheierii anului școlar în care împlinește vârsta standard de pensionare sau, după caz, în situația pensiei anticipate și anticipate parțială, vârsta standard redusă cu cel mult 5 ani.

(3) Pentru motive temeinice, pensionarea personalului didactic de conducere, de îndrumare și de control se poate face și în timpul anului școlar, cu aprobarea consiliului de administrație al unității de învățământ, respectiv al inspectoratului școlar.

Asta puteam si eu sa citesc, deci stiam! Nu e corect sa depun dosarul la 1 septembrie daca eu am implinit varsta standard de pensionare pe 20 februarie Normal e ca dupa ce inchei activitatea cu copiii, sa depun dosarul.

Carp Mircea a scris:

Legea 1/2011
Art.284
(2) Personalul didactic de predare, de conducere, de îndrumare și control se pensionează pentru limită de vârstă, anticipat și anticipat parțial, la data încheierii anului școlar în care împlinește vârsta standard de pensionare sau, după caz, în situația pensiei anticipate și anticipate parțială, vârsta standard redusă cu cel mult 5 ani.

(3) Pentru motive temeinice, pensionarea personalului didactic de conducere, de îndrumare și de control se poate face și în timpul anului școlar, cu aprobarea consiliului de administrație al unității de învățământ, respectiv al inspectoratului școlar.



Eu ce trebuia sa va raspund:
1-Cum este normal
2-Cum spune legea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare la limita de varsta,cadru didactic, fara functie de conducere VCElena VCElena In octombrie implinesc varsta si pot depune dosarul pt pensionare.Dar,sunt cadru didactic si legea \"spune\" ca trbuie sa inchei anul scolar inceput. Totusi, ... (vezi toată discuția)
Pensionarea anticipată dianab268 dianab268 Bună seara! Sunt născută în 03.09.1961 și lucrez din 1985 fără întrerupere în învățământ și doresc să depun dosarul pentru pensie ... (vezi toată discuția)
Pensionare cadru didactic Mihai Pop Mihai Pop Buna ziua! Un cadru didactic indeplineste varsta standard de pensionare in noiembrie(in timpul anului scolar). Doreste sa depuna dosarul pentru pensie si in ... (vezi toată discuția)