avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calcul salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calcul salariu

Buna ziua,
Am incheiat un contract de munca cu o firma, in contract am salariul brut lunar 2236 lei. Cand am primit fluturasul de salariu pe care scria :
nr de ore 152 am primit suma 1847 lei ,
spor weekend 112 lei ,
prima obisnuita n 1077 lei nu stiu ce reprezinta?
venit brut 3036 lei
CAS( 25%) 759 lei
sanatate 10% 304 lei
venit net 1973 lei
baza pt. impozitare 1973 lei
impozit 197 lei
net 1776 lei
Va rog sa ma ajutati sa intelg aceste sume de pe fluturas ca nu inteleg nimic.Pe mine ma intereseaza ce mai mult contributia la pensie.Colegi spun ca primim bani la negru cum poti sa ai pe contract un salariu brut si sa primesti un salariu net atat de mare ? Multumesc.
Ultima modificare: Luni, 2 Martie 2020
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Salariu de baza ioanarrr ioanarrr Buna seara, Pe fluturasul de salariu am trecut 1279 RON (salariu net pe care il voi lua maine), insa salariul meu de baza este 1300 RON. Este posibil sa ai ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu beta88 beta88 Buna seara as dori si eu o informatie la salariul urmator cum se calculeaza netul: Ore lucrate 160 ore:1719 lei Ore noapte 25% 56 ore:150 lei Ore 100% 16 ... (vezi toată discuția)
Prima vs ore suplimentare? nelamurire Alexter Alexter Bună ziua! Am si eu o nelamurire v-as ruga sa ma ajutati. Lucrez de cateva luni in cadrul unei companii iar programul de lucru este 12/ 24, 12/ 48 in mod ... (vezi toată discuția)