Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare de drept a cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare de drept a cim

La varsta implinirii de 63 a unei angajate, angajatorul e obligat sa ii inceteze de drept cim-ul, daca aceasta nu aduce decizie de pensionare? multumesc
Despre ce fel de pensionare este vorba?
Limita de varsta, insa angajata nu a prezentat decizia de pensionare
DA, încetează de drept contractul de muncă, la data la care persoana împlinește vârsta de pensionare pentru limită de vârstă și stagiu de cotizare intregral, cu condiția ca angajata să nu fi făcut o cerere de continuare a activității până la vârsta de 65 de ani (cererea se face cu cel puțin 60 de zile înainte de împlinirea condițiilor de încetare de drept a contractului de muncă)..
In acest caz, c.i.m. va inceta de drept la data mentionata mai sus, iar continuarea activitatii fara incheierea unui nou c.i.m. inseamna "munca nedeclarata" .(munca la negru)
Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca va continua in baza aceluiasi cim, presupun ca nu e munca nedeclarata, cim-ul fiind inca activ in coninuare.

Cornel Vasile a scris:

In acest caz, c.i.m. va inceta de drept la data mentionata mai sus, iar continuarea activitatii fara incheierea unui nou c.i.m. inseamna "munca nedeclarata" .(munca la negru)