Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CE DREPTURI AM
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CE DREPTURI AM

buna ziua. sotul meu a decedat si mostenitori sunt ficele din prima casatorie si eu. insa, in actele apartamentului si autiturismului nu este si numele meu trecut. le am intrebat cand incep succesiunea si mi au comunicat ca abia in luna iunie pt ca au cheltuit mult cu inmormantarea. va rog frumos daca se poate sa mi comunicati care sunt drepturile mele, daca nu cumva vor sa ma excluda din aceasta succesiune care are loc in alt oras decat cel in care a avut loc casatoria si relatia. va multumesc mult
Buna ziua,
Dvs. meregti la notarul din localitatea unde a avut ultimul domiciliu defunctul si faceti o declaratie de acceptare a mostenirii.
Apartamentul si autoturismul cum au fost dobandite ( inainte de casatorie, in timpul casatoriei, mostenire de la parintii...)?
Ionut.ion, utilizator
Daca din punct de vedere cronologic, bunurile au fost dobandite in timpul casatoriei, ele sunt comune. In diferent ca numai sotul sau numai dvs ati cumparat.
Declaratia de acceptare a succesiunii o puteti face la orice birou notarial din Romania. Nu stiu cat va ajuta din moment ce notarul la care se va dezbate succesiunea va verifica oricum Registrul National Notarial al Regimurilor Matrimoniale, unde ii apare ca defunctul era casatorit. De asemenea, vor trebui adusi si doi martori care sa-l fi cunoscut bine pe defunct, iar acestia vor sti cu siguranta ca a fost casatorit.
Unde v-ati casatorit si unde ati avut relatia nu au nicio relevanta.
Legal, competenta teritoriala in procedura succesorala apartine oricarui birou notarial din circumscriptia judecatoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu.
Succesiunea se deschide la notarul din localitatea unde defunctul a avut ultimul domiciliu.
La succesiune se depun actele de stare civilă ale defunctului - certificat de deces, certificat de casatorie, hotărâre judecătorească de desfacere a căsătoriei.
Este importantă și perioada cât ați fost căsătoriți și dacă bunurile au fost dobândite în timpul căsătoriei.

Drepturile dumneavoastră sunt, dacă bunurile au fost dobândite în timpul căsătoriei, astfel:
1/2 din dreptul de proprietate al imobilului și al autovehiculului vă aparțin de drept (în calitate de coproprietar).
1/2 din dreptul de proprietate al soțului asupra bunului se împarte între moștenitori - 1/4 soțului supraviețuitor, în calitate de moștenitor rezervatar, iar restul de 3/4 se împarte între descendenții defunctului (fiicele din prima căsătorie).

Deci, soțul supraviețuitor va avea jumătate din bunurile comune dobândite împreună cu defunctul pe durata căsătoriei, plus cota-parte stabilită de lege din jumătatea care revine defunctului și care constituie, de fapt, masa succesorală.

Vă recomand, ca în calitate de soț supraviețuitor, să mergeți la notar și să deschideți dumneavoastră succesiunea, iar în cazul în care acesta vă va comunica că s-a deschis deja, atunci să vă adresați acelui notar prin formularea unei cereri (declarație de acceptare a moștenirii).

Alte drepturi ale soțului supraviețuitor - dreptul de abitatie al sotului supravietuitor
De asemenea, Noul Cod păstrează pentru soţul supravieţuitor dreptul de abitaţie (de a locui) în casa în care a locuit până la data deschiderii moştenirii, dacă nu are un alt drept real de a folosi o locuinţă corespunzătoare şi dacă respectiva casă face parte din bunurile moştenirii.

Ca şi în Legea 319/1944, care reglementa drepturile soţului supravieţuitor în vechea reglementare, şi Noul Cod prevede că oricare dintre moştenitori poate cere restrângerea dreptului de abitaţie dacă locuinţa nu este necesară în întregime soţului supravieţuitor sau îi poate oferi o altă locuinţă corespunzătoare (spaţiul corespunzător se apreciază conform Legii locuinţei nr. 114/1996).

Dreptul de abitatie se stinge la partaj, dar nu mai devreme de un an de la data deschiderii mostenirii. Acest drept inceteaza, chiar inainte de implinirea termenului de un an, in caz de recasatorire a sotului supravietuitor.

Toate litigiile cu privire la dreptul de abitatie se solutioneaza de catre instanta competenta sa judece partajul mostenirii, care va hotari de urgenta, in camera de consiliu.
multumesc mult pt raspuns. actele in original sunt la cele 2 fiice care m au rugat sa le trimit actele in original inca din luna ianuarie a.c. insa abia ieri mi au spus ca au amanat pt luna iunie motivat de lipsa banilor. chiar nu stiu ce sa cred

jurist2020 a scris:

Succesiunea se deschide la notarul din localitatea unde defunctul a avut ultimul domiciliu.
La succesiune se depun actele de stare civilă ale defunctului - certificat de deces, certificat de casatorie, hotărâre judecătorească de desfacere a căsătoriei.
Este importantă și perioada cât ați fost căsătoriți și dacă bunurile au fost dobândite în timpul căsătoriei.

Drepturile dumneavoastră sunt, dacă bunurile au fost dobândite în timpul căsătoriei, astfel:
1/2 din dreptul de proprietate al imobilului și al autovehiculului vă aparțin de drept (în calitate de coproprietar).
1/2 din dreptul de proprietate al soțului asupra bunului se împarte între moștenitori - 1/4 soțului supraviețuitor, în calitate de moștenitor rezervatar, iar restul de 3/4 se împarte între descendenții defunctului (fiicele din prima căsătorie).

Deci, soțul supraviețuitor va avea jumătate din bunurile comune dobândite împreună cu defunctul pe durata căsătoriei, plus cota-parte stabilită de lege din jumătatea care revine defunctului și care constituie, de fapt, masa succesorală.

Vă recomand, ca în calitate de soț supraviețuitor, să mergeți la notar și să deschideți dumneavoastră succesiunea, iar în cazul în care acesta vă va comunica că s-a deschis deja, atunci să vă adresați acelui notar prin formularea unei cereri (declarație de acceptare a moștenirii).

Alte drepturi ale soțului supraviețuitor - dreptul de abitatie al sotului supravietuitor
De asemenea, Noul Cod păstrează pentru soţul supravieţuitor dreptul de abitaţie (de a locui) în casa în care a locuit până la data deschiderii moştenirii, dacă nu are un alt drept real de a folosi o locuinţă corespunzătoare şi dacă respectiva casă face parte din bunurile moştenirii.

Ca şi în Legea 319/1944, care reglementa drepturile soţului supravieţuitor în vechea reglementare, şi Noul Cod prevede că oricare dintre moştenitori poate cere restrângerea dreptului de abitaţie dacă locuinţa nu este necesară în întregime soţului supravieţuitor sau îi poate oferi o altă locuinţă corespunzătoare (spaţiul corespunzător se apreciază conform Legii locuinţei nr. 114/1996).

Dreptul de abitatie se stinge la partaj, dar nu mai devreme de un an de la data deschiderii mostenirii. Acest drept inceteaza, chiar inainte de implinirea termenului de un an, in caz de recasatorire a sotului supravietuitor.

Toate litigiile cu privire la dreptul de abitatie se solutioneaza de catre instanta competenta sa judece partajul mostenirii, care va hotari de urgenta, in camera de consiliu.

raluk0207 a scris:

Nu stiu cat va ajuta din moment ce notarul la care se va dezbate succesiunea va verifica oricum Registrul National Notarial al Regimurilor Matrimoniale, unde ii apare ca defunctul era casatorit.

Daca sotii s-au casatorit in regimul comunitatii legale de bunuri si nu au incheiat ulterior nici un fel de conventie pentru adoptarea unui alt regim matrimonial, cum ar putea ca defunctul sa apara in RNNRM daca nu a fost niciodata inscris?