Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurari de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurari de sanatate

Buna ziua! Sunt administratorul uni SRL si am ales sa nu contribui la asigurarea de sanatate. Acum sunt insarcinata si as vrea sa stiu daca beneficiez de ceva daca nu am platit pana acum.
Gravidele din România sunt automat asigurate în sistemul public de sănătate, fie că lucrează sau nu, deci, indiferent dacă plătesc contribuții sociale la sănătate sau nu.

www.avocatnet.ro/articol_477...

Obținerea calității de asigurat/adeverinței de asigurat eliberată de casa de asigurări.
acte - Pentru femeile ȋnsărcinate sau lăuze:
- act de identitate valabil la data solicitării - original+copie
- adeverinţa medicală emisă de medic familie/medic specialist privind vârsta sarcinii (în cazul femeilor gravide)- original+copie
- copie certificat de naştere copil pentru lăuze;
- Declaraţie pe propria răspundere că nu realizează venituri peste valoarea salariului de bază minim brut pe țară (Anexa 4)
[ link extern ]