Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... indice de corectie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

indice de corectie

decizie de pensie anticipata partiala emisa in iulie 2019, calculata cu indice de corectie 1,2, nepusa in plata, este modificata in decizie de pensie la limita de varsta la data de 19.02.2020, conform legii 215/ 2019, are indice de corectie tot 1,2. Ce trebuie/ trebuia facut astfel incat sa i se aplice indicele de corectie 1,41, avand in vedere ca decizia de pensie anticipata partiala nu a fost pusa in plata si cererea de modificare a fost facuta in 2020, iar contributiile sociale sunt de fapt aceleasi? multumesc frumos
peflori, utilizator
Dosarul 8212/109/2017 mentionat in decizia CCR nr 702/2019 a fost rejudecat azi la Curtea de apel Pitesti . Solutia pe scurt: Admite apelul. Schimbă sentinţa, în sensul că admite acţiunea şi obligă pârâta să revizuiască drepturile de pensie ale reclamantului prin aplicarea indicelui de corecţie prevăzut de art.170 din Legea nr. 263/2010 la punctajul mediu anual stabilit prin decizia nr.310212/10.06.2015 şi să-i achite diferenţele de pensie rezultate începând cu data de 04.04.2015. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 20.05.2020.
Drepturile se obtin deci in instanta de la data trecerii la limita de varsta.
Si la Timisoara, Curtea de apel a dat o Decizie Civila 816 inca din 3.06.2015 prin care obliga Casa de Pensii la recalcularea cu indicele de corectie de la data inscrierii la pensia la limita de varsta, o persoana care fusese la pensie de invaliditate din 2001, si i-a acordat chiar, aplicarea la diferenta rezultata, a indicelui de inflatie pana la momentul platii (deci i-a dat si dobanda)
Avem urmatoarele date:

Hotararea Curtii de apel:

Solutia pe scurt: Admite apelul. Schimbă sentinţa, în sensul că admite acţiunea şi obligă pârâta să revizuiască drepturile de pensie ale reclamantului prin aplicarea indicelui de corecţie prevăzut de art.170 din Legea nr. 263/2010 la punctajul mediu anual stabilit prin decizia nr.310212/10.06.2015 şi să-i achite diferenţele de pensie rezultate începând cu data de 04.04.2015. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 20.05.2020.
Document: Hotarâre 489/2020 20.05.2020

1) Potrivit dispozițiilor art.147 alin. (4) din Constituția României, "Deciziile Curții Constituționale se publică în Monitorul Oficial al României. De la data publicării, deciziile sunt general obligatorii și au putere numai pentru viitor."

2)Legea 263/2010
Art.107

(1)În situația în care, ulterior stabilirii și/sau plății drepturilor de pensie, se constată diferențe între sumele stabilite și/sau plătite și cele legal cuvenite, casa teritorială de pensii operează, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificările ce se impun, prin decizie de revizuire.
(2) Sumele rezultate în urma aplicării prevederilor alin. (1) și (1^1) se acordă sau se recuperează, după caz, în cadrul termenului general de prescripție, calculat de la data constatării diferențelor.

Rog juristii si avocatii sa lamureasca urmatoarele:
1)Hotararea instantei trebuie sa respecte art.147(4) din Constitutia Romaniei ?
Instanta:….. începând cu data de 04.04.2015.
Constitutia:..viitor."(data publicarii in M.OF.10/02/2020 a Deciziei nr.702/2019).
2)Legea 263/2010
Art.107(1) si (2) ?
Instanta …….. începând cu data de 04.04.2015(peste 5 ani din urma).
Legea 263/2010
Art.107(2)
………termenului general de prescripție, calculat de la data constatării diferențelor(3 ani).

Nefiind jurist, nu-mi voi mai putea permite alte comentarii si interpretari.

Daca nu doreste nimeni sa lamureasca aceasta problema, este foarte posibil sa ma retrag si eu de pe acest forum, cel putin pentru o perioada de timp.
P.S.
Deduc(inteleg) ca hotararea de mai sus a fost data pe o cauza pentru care era deja deschisa actiune in momentul in care s-a dat Decizia nr.702/2019 a CCR.
In acest caz nu ar mai avea legatura cu viitorul.
Ramane nelamurita problema legata de art.107(2) din legea 263/2010
-Termen general de prescriptie de 3 ani si peste 5 ani, hatararea instantei.
Carp Mircea, utilizator
Daca dosarul a fost unul din cele suspendate pt. a se cere o decizie a Curtii Constitutionale, nu se opreste si termenul de prescriptie pe perioada suspendarii? E doar o intrebare, nefiind jurist!
In ceea ce priveşte art.147(4) din Constituţie: cănd prin OUG 113/2013 guvernul, punând în concordanţă OUG 1/2013 cu decizia CCR a prevăzut în art .IV(3) că " drepturile la pensie rezultate în urma aplicării indicelui de corecţie prevăzut la alin (1) din OUG se cuvin începând cu data de 7.11.2013" data publicării deciziei CCR în M.O., Curtea a declarat NECONSTITUŢIONAL acest articol şi prin Dec. 463/2017, în art. 30 a precizat:" Cu toate că Dec. CCR 437/2013 a fost publicată în M.O în 7.11.2013, DREPTUL PERSOANELOR PENSIONATE ÎN PERIOADA 1 01,2011 - 1.01. 2013 LA INDICELE DE CORECTIE S-A NĂSCUT LA 1.01.2013, DATA INTRĂRII ÎNVIGOARE A ACESTOR PREVEDERI".
Art. din Constituţie este dat la modul general dar când Curtea e chemată să repare o greşeală de interpretare perpetuată 10 ani, mi se pare corect să facă "reparaţia" de când s-a produs greşeala. Desigur nu părerea mea contează, dar deciziile Curţilor de Apel arată că am dreptate.