avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensii de vaduva
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensii de vaduva

mama mea are 56 ani.la ce varsta poate obtine pensie de vaduva?nu are nici un venit
Ultima modificare: Joi, 10 Decembrie 2009
petronela976@yahoo.es, utilizator
Cel mai recent răspuns: MARGARETA STANCIU , Avocat 16:43, 10 Decembrie 2009
Copii si sotul supravietuitor au dreptul la PU daca persoana decedata era pensionar sau îndeplinea conditiile de a primi pensie.
Sotul supravietuitor are dreptul:
- la împlinirea vârstei de pensionare standard daca durata casatoriei este de cel putin 15 ani;
- daca durata casatoriei este mai mica, dar de cel putin 10 ani, PU se diminueaza cu 0,5% pentru fiecare luna, respectiv cu 6% pentru fiecare an de casatorie în minus;
- indiferent de vârsta pe perioada de invaliditate gradele I sau II daca durata casatoriei a fost de cel putin 1 an.
Cuantumul PU se stabileste prin aplicarea unui procent asupra punctajului mediu anual realizat de sustinator, functie de numarul urmasilor si anume:
- 50% pentru un singur urmas;
- 75% pentru 2 urmasi;
- 100% pentru 3 sau mai multi urmasi.
Daca sotul supravietuitor are pensie proprie poate opta pentru PU daca aceasta este mai rentabila.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia de urmas bebelu cristian bebelu cristian as avea si eu o intrebare in legatura cu pensia de urmas ,spuneti-mi va rog daca sotul decedat are o pensie mai mare decat sotul urmas ,acesta poate renunta la ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas mihaelaw mihaelaw si totusi, in legile europene (de care inteleg ca am beneficiaa si noi) este prevazut ca dupa o viata (daca decesul s-a intinplat la 10 ani dupa casatorie), ... (vezi toată discuția)
Pensie de pe urma tatalui Claus123 Claus123 Acum cateva saptamani a murit tatal meu. As vrea sa stiu si eu daca primesc pensie de la stat,cam cat se da pe luna,si unde anume trebuie sa cer informatii ... (vezi toată discuția)