Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalitati

L. 196 prevede ca se aplica penalitati când datoria la întreținere a ajuns la valoarea salariului minim. În 2018 când a apărut legea salariul minim era de 1900 ron. Încăpând cu 01.01.2020,salariul mininim este de 2280 ron. Administrațiile la ce salariul se raportează? La cel din 2018 sau cel din 2020?
ART. 77 din lege
(1) Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalitati pentru
orice suma cu titlu de restanta, afisata pe lista de plata. Penalitatile nu vor fi mai mari
de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30
de zile de la termenul scadent pentru plata, fara ca suma penalitatilor sa poata depasi
suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plata a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de
proprietari, afisate pe lista lunara de plata, este de maximum 30 de zile calendaristice
de la data afisarii.
(3) Sumele rezultate din aplicarea penalitatilor de intarziere, prevazute la alin. (1),
se includ in fondul de penalitati al asociatiei de proprietari si se vor utiliza cu prioritate
pentru plata penalitatilor impuse asociatiei de proprietari de catre terti, precum si
pentru cheltuieli cu reparatiile asupra proprietatii comune, reabilitarea termica sau
consolidarea condominiului. Sumele rezultate din aplicarea penalitatilor de intarziere
nu pot fi utilizate si in alte scopuri.

Unde se face referire la salariul minim?
Ma ref. la art. 33(9)-pres.sau Adm. au obligația solicitării notarii în cartea funciara a debitelor mai vechi de 3 luni, care depășesc val. salariului de baza brut pe tara garantat. Probabil ca nu m-am exprimat bine. La asta ma refeream de fapt.
Daca nu se face referire la un anumit salariu atunci se ia in calcul salariul la momentul actiunii, notari in cartea funciara.
Ionut.ion, utilizator