Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declaratia unica 2020
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declaratia unica 2020

Buna dimineata,

Daca o persoana a fost administrator la o societate jumatate de an in 2019 si este si angajat si pensionar in acelasi timp trebuie sa depuna declaratia unica pana pe 25 mai 2020?....ce sume declara in aceasta?

multumesc
george-neagu, moderator
Pentru astfel de venituri (administrator la o societate si angajat) nu se depune declaratia unica Impozitarea pentru aceste venituri se face in declaratia 112 depusa de catre firma.
george-neagu, moderator
multumesc
Si daca administratorul decide sa ridice dividende pe anul 2019 iar veniturile din dividende depasesc 26.760 lei (singure sau impreuna cu alte venituri ) atunci se datoreaza CASS nu? si trebuie completata declaratia unica?

Daca veniturile din dividende sunt mai mici de 26760 lei atunci nu mai datoreaza CASS si nici nu mai depune declaratia unica nu?
Da, daca veniturile din dividende depasesc plafonul, trebuie depusa DU si platit CASS.