Forum Discuţii juridice Executare silită Anulare executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Anulare executare silita

Bună ziua,

Recent firma la care aveam datorii a întrat faliment. În acest moment executarea silita ar trebui anulata?

Multumesc
Conform Legii 85/2014 printre atribuțiile Administratorului/Lichidatorului judiciar se numără și: l) încasarea creanțelor, urmărirea încasării creanțelor referitoare la bunurile din averea debitorului sau la sumele de bani transferate de către debitor înainte de deschiderea procedurii, formularea și susținerea acțiunilor în pretenții pentru încasarea creanțelor debitorului, pentru aceasta putând angaja avocați.
Astfel răspunsul la întrebare este, nu! Executarea silită poate fi continuată de administrator/lichidator judiciar!

Magdalena Tătaru a scris:

Conform Legii 85/2014 printre atribuțiile Administratorului/Lichidatorului judiciar se numără și: l) încasarea creanțelor, urmărirea încasării creanțelor referitoare la bunurile din averea debitorului sau la sumele de bani transferate de către debitor înainte de deschiderea procedurii, formularea și susținerea acțiunilor în pretenții pentru încasarea creanțelor debitorului, pentru aceasta putând angaja avocați.
Astfel răspunsul la întrebare este, nu! Executarea silită poate fi continuată de administrator/lichidator judiciar!

Atunci banii recuperați de la mine către cine se vor duce? Dacă firma respectiva nu mai exista?
Sumele recuperate se vor distribui intre creditorii inscrisi la masa credala in procedura insolventei!