Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general mijloace fixe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

mijloace fixe

Buna seara,

am pe firma 3 masini in leasing, pe care urmeaza sa le vand astfel:
- una prin predare de leasing la aceasi companie de leasing
- una trebuie achitata integral doarece clientul o cumpara cash
- una care clientul vrea sa o ia prin alta companie de leasing.
As vrea sa stiu cum trebuie sa procedez din punct de vedere contabil tinad cont ca firma pe o am nu are ca obiect de activitate vanzarea.

Multumesc anticipat!
Pentru prima masina predarea se face catre firma de leasing prin proces-verbal (renuntare la contractul de leasing).Pentru ultima se face un contract de novatie.Desi nu cred ca firma de leasing proprietara a masinii va accepta ulterior vinzarea catre alta firma de leasing.Pentru cea de-a doua aveti posibilitatea de a face contract de novatie la valoarea reziduala catre cumparator,acesta devenind si proprietar dupa inchiderea leasingului.
Nu trebuie sa va autorizati alt obiect de activitate . Vanzarea este ocazionala .Ceea ce vindeti nu este marfa , sunt imobilizari ale societatii .