avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie persoana cu handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie persoana cu handicap

Dacă am handicap accentuat și o vechime de peste 30 ani cu 15 ani in grupa a doua la ce varsta pot iesi la pensie?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: coco0205 , utilizator 20:43, 15 Martie 2020
Cati ani de stagiu aveti in conditii de handicap accentuat ?
Toți acești ani,handicapul a fost de la o varsta frageda,dar abia anul trecut am obținut adeverința.
Nu ati lamurit situatia.
Daca dovediti ca ati lucrat 22 ani si 8 luni in conditii de handicap accentuat-limita de
varsta la 55 ani.
Daca nu dovediti-limita de varsta la 60 ani.
Gradul de handicap la-m primit pe baza livretului militar din 1985 in care am fost declarat inapt.
.
Gradul de handicap la-m primit pe baza livretului militar din 1985 in care am fost declarat inapt.
.

Alte discuții în legătură

Buna ziua,ma numesc campean ilie si am 50 de ani.m am nascut ... Campean ilie Campean ilie Buna ziua,ma numesc Campean Ilie si am 50 de ani.M am nascut cu un handicap locomotor si am dovada acestui fapt prin bilet de iesire din spital,livret militar ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata nichedanutz76 nichedanutz76 Sunt cadru militar activ, am vârsta de 44 ani împliniţi.În cei 22 ani de când sunt cadru am lucrat în grupa I de muncă. După un calculul meu zic că ... (vezi toată discuția)
Pensie bobuonisei bobuonisei Stimati domni, Sunt persoana cu handicap de gradul II inca de la nastere, am 45 ani si o vechime in munca de 22 ani si 4 luni. As dori sa stiu daca in aceste ... (vezi toată discuția)