avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Sunt cadru militar activ, am vârsta de 44 ani împliniţi.În cei 22 ani de când sunt cadru am lucrat în grupa I de muncă. După un calculul meu zic că am 22 ani vechime + 11 ani de la grupa de muncă + 3 ani şcoala militară =36 ani în total.Aş dori să ştiu dacă pot ieşi la pensie anticipată , dacă pot ieşi după 01 ianuarie 2011 cu ordonanţa (nu-i ştiu numărul) . Dacă iau salarii compensatorii sau nu, şi dacă da :câte.ªcoala militară am făcut-o între1985-1988.Mulţumesc!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 00:56, 25 Decembrie 2010
Precizati, va rog, luna si anul nasterii. Dupa data de 1 ianuarie 2011 toata lumea, indiferent de sistemul in care a lucrat, iese la pensie potrivit Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.
1. scoala militara nu mai este vechime in munca !!!
2. pot iesi la pensie anticipata cu 5 ani inainte, barbatii care au cotizat cu 8 ani peste 35 de ani , etc, etc , .....Cititi legea si mai discutam..
Stagiul de cotizare care trebuie sa fie depesit cu 8 ani pentru pensionarea anticipata la militari(anexa 6) este la acest moment 20 de ani si va ajunge la 30 ani in anul 2030.
Stagiul complet de cotizare il aveti indeplinit,nu indepliniti conditia de varsta.
Ultima modificare: Miercuri, 22 Decembrie 2010
Carp Mircea, utilizator
sunt născut pe 2 octombrie 1966
In cazul dvs., varsta standard de pensionare este de 58 de ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare este de 27 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare in specialitate este de 18 ani si 7 luni.

Conditia referitoare la realizarea stagiului complet de cotizare si conditia referitoare la realizarea stagiului minim de cotizare in specialitate sunt indeplinite.

Ca sa va pot raspunde la ce varsta puteti beneficia de pensie, va rog sa precizati in ce conditii ati lucrat dupa data de 1 aprilie 2001, data de la care legislatia care reglementa incadrarea in grupe de munca a fost abrogata. Dupa 1 aprilie 2001 puteati sa lucrati numai in conditii speciale, deosebite sau normale, nu in grupa de munca. De asemenea, va rog sa precizati perioada lucrata in grupa I de munca anterior datei de 1 aprilie 2001.

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie - mai mari 51 mari 51 am 29 de ani lucrati in grupa 1 de munca la MAI sunt nascut in octombrie 1960, cand pot iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Ref.pensie anticipata daniela-claudia daniela-claudia va rog sa-mi spuneti ce pierde un salariat care se pensioneaza anticipat fata de unul care se pensioneaza la limita de varsta. Ce nu se ia in calcul la pensia ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata tinaa tinaa buna ziua , va rog sa imi spuneti daca ma pot pensiona anticipat in urmatoarele conditii: varsta - martie 2011 40 ani contributie 21 ani din care 15 ... (vezi toată discuția)