Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbarea organizarii firmei fara acte aditionale din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbarea organizarii firmei fara acte aditionale din cauza epidemiei

Lucrez la o firma de testare software. Acestia doreau sa implementeze de ceva timp un program de lucru in doua ture dar au reusit doar partial. In contract intervalul de lucru este intre 6:00-22:00. Astfel, cei din tura a doua incepeau de la 14:30 si terminau la 22:00. Luni au anuntat ca de marti se va lucra doar in ture si programul celor din cea de-a doua va fi pana la ora 23:00, fara a deconta transportul (ceea ce pot accepta) dar si fara a semna un act aditional. Este legal sa lucram o ora peste intervalul de 6:00-22:00 specificat in contract fara a specifica asta in scris? Adaug si faptul ca, contractual, ar trebui sa avem si program flexibil.
jack_oatt, utilizator
Codul Muncii
Art. 117
Programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului.

1. Programul ar fi 6.00 - 14.30 si 14.30 - 23.00 , ceea ce inseamna ca fiecare schimb ar avea o durata de 8 h si 30 min.

2. In speta, durata timpului de munca se modifica numai cu acordul partilor.
Deci luand in calcul si faptul ca am program flexibil, nu este legal, chiar si in aceasta "stare de urgenta", daca inteleg bine? Multumesc pentru raspunsul prompt!
Ati inteles bine.