Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... somaj tehnic !!
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

somaj tehnic !!

Sa intelegem ca statul plateste 75 % indemnizatii din salariile de baza NU pentru toti salariatii care au contractele suspendate cu art 52 alin 1 lit c...ci doar pentru 75 % din nr total ????
Indemnizațiile de care beneficiază salariații - in cazul somajului tehnic - se stabilesc la 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat și se suportă din bugetul asigurărilor pentru șomaj, dar nu mai mult de 75% din câștigul salarial mediu brut prevăzut de Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2020 nr. 6/2020.

Pentru angajatorii care reduc activitatea ca urmare a efectelor epidemiei COVID-19 și nu au capacitatea financiară de a achita plata tuturor salariilor angajaților lor : acestia pot beneficia de plata indemnizației prevăzute de lege pentru cel mult 75% dintre angajații care au contracte individuale de muncă active la data intrării în vigoare a ordonanței de urgență.
Cornel Vasile, Consilier juridic