Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Coronavirus
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Coronavirus

Bună, fiica mea este frizer, e propriul angajat.Odata ce au fost închise gradinitele, a fost nevoită să rămână acasă cu copilul de 4 ani. Unde trebuie sa apeleze să vadă dacă o ajuta cineva pt că e divorțată și singurul venit e de la frizerie.Multumesc!
Avea societatea comerciala , PFA. I.I. etc.?
Da PFA
OUG nr.30/2020
Art. XV.
(1) Alți profesioniști, astfel cum sunt reglementați de Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicată, cu modificările și completările ulterioare, care nu au calitatea de angajatori și întrerup activitatea total sau parțial în baza deciziilor emise de autoritățile publice competente potrivit legii, pe perioada stării de urgență instituite prin Decretul nr. 195/2020 privind instituirea stării de urgență pe teritoriul României, beneficiază din bugetul general consolidat de o indemnizație egală cu salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată stabilit pentru anul 2020.
.....
Mulțumesc de răspuns. Unde trebuie sa se adreseze?
La AJOFM ....