Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Șomaj tehnic
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Șomaj tehnic

Bună ziua! Am și eu doua intrebari.
1. Soțul meu urmează sa fie dat în șomaj tehnic. Șomajul tehnic este 75% la din salariu brut din contract?
2. Soacra mea este pensionara și lucrează, firma urmează sa ii dea în șomaj tehnic. Ea dacă este pensionara poate primi șomaj tehnic? Mulțumesc.
1. Indemnizația pentru fiecare zi liberă se plătește din capitolul aferent cheltuielilor de personal din bugetul de venituri și cheltuieli al angajatorului și este în cuantum de 75% din salariul de bază corespunzător unei zile lucrătoare, dar nu mai mult de corespondentul pe zi a 75% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat.

2. Chiar dacă este pensionara poate primi șomaj tehnic.