Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... calitate procesuala - cerere de chemare in garantie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

calitate procesuala - cerere de chemare in garantie

Buna ziua,

situatia este asa:
Contract prestari servicii intre SRL/prestator si ONG /beneficiar, din feb 2019 si incetat in ian 2020.( deci sunt incetate raporturile juridice intre ONG si SRL)

ONG beneficiarul, in timpul derularii contractului cu SRL, desface contractul de munca al unui salariat conf prevederi legale /codul muncii cu acte intocmite de prestatorul SRL . Apoi ONG cere si inceteaza contractul cu prestatorul SRL.in ian 2020.

Salariatul contesta documentele de incetare a contractului de munca la judecatorie si cheama in judecata angajatorul /ONG , solicitand anularea actelor, repunerea in situatia anterioara, etc

ONG, la primul termen de judecata cu fostul salariat, depune crerere de chemare in garantie ptr fostul prestator SRL cu care NU mai are raporturi juridice la momentul depunerii cererii la instanta. Cererea de chemare in garantie e intemeiata pe art 205 cod proc civ si motivata cu precizarea ca documentele de incetare a contractului de munca respectiv au fost intocmite de prestator, in perioada existentei raporturilor juridice prin contractul de prestari servicii intre ONG si SRL.

Intrebarea este :
SRL/prestatorul are sau nu are calitate procesuala in conditiile mentionate mai sus, in procesul dintre fostul salariat al ONG cu ONG/ angajatorul salariatului respectiv ? (deci la data introducerii de catre ONG a cererii de chemare in garantie pe SRL, raporturile juridice prin contract prestari servicii erau incetate intre ONG si SRL).

Adaug ca in respectivul contract de prestari servicii intre ONG si SRL, prestatorul SRL are mentiunea ca ”la data incetarii contractului, inceteaza orice raspundere a prestatorului SRL, de orice natura, prezenta, trecuta, sau viitoare .”
De asemenea, exista in acelasi contract si precizarea ”Prestatorul angajeaza raspunderea contractuala in raport numai cu ITM si AJOFM, nu include relationarea si raspunderea contractuala in raport cu nicio alta entitate de stat si/sau privata, excluse INS, ANAF,BANCI, CASE DE SANATATE, MINISTERE, POLITIE, PARCHET, JUDECATORII, etc

asadar, SRL chemat de ONG in proces prin cerere de chemare in garantie, intre ONG si fostul salariat, are sau nu , calitate procesuala ? (nu mai exista raporturi juridice intre ONG si SRL la data depunerii cererii de chemare in garantie/contract prestari servicii intre ONG si SRL incetat)

Multumesc frumos ptr timpul acordat.
Ce legătură are salariatul ONG-ului, care a fost concediat, cu SRL (Prestatorul)? A fost detașat angajatul SRL-ului la ONG, pe durata derulării contractului dintre cele două persoane juridice? Dacă există vreo relație contractuală între salariatul concediat al ONG și SRL, atunci răspundeți pentru faptele salariatului (comitentul răspunde pentru faptele prepusului), dar în cauză se observă că e o contestație a salariatului la decizia de concediere a ONG. Dacă salariatul concediat era al dumneavoastră, iar ONG-ul, după terminarea raporturilor contractuale cu SRL, a dispus în numele și pentru SRL, concedierea salariatului SRL, atunci trebuie să fiți chemat în garanție, Așa cum ați prezentat situația ONG ar fi dispus încetarea detașării salariatului SRL, acesta ar fi trebuit să revină la SRL și să-și desfășoare activitatea în continuare.
NU exista legatura intre salariatul ONG si SRL.
SRL a prestat servicii administrare personal ptr ONG si de aceea, la cererea ONG, SRL a intocmit actele de incetare ale acelui salariat dintotdeauna angajat al ONG , acte pe care SRL le-a dat ONG-ului iar ONG le-a semnat si le-a dat salariatului respectiv.
Inteleg corect ca SRL nu are calitate procesuala si SRL poate cere respingerea cererii de chemare in garantie ?
Maria Adriana Marinescu, Consultant resurse umane
Calitatea procesuală este de parte - chemat în garanție. Faptul că ONG nu a respectat procedura și și-a concediat angajatul se va dovedi și cererea lor va fi respinsă în ceea ce vă privește. Sigur că trebuie să vă formulați apărarea.
Multumesc frumos, asa am formulat, cerand respingerea cererii de chemare in garantie ptr ca intre SRL(noi) si salariat nu exista /nu au existat raporturi juridice , iar raporturile juridice intre noi si ONG au incetat inainte de depunerea cererii de chemare in garantie, chiar daca actele de incetare ale contractului de munca apartinand contestatarului au fost intocmite de noi in perioada derularii contractului de prestari servicii cu ONG.

ONG ul ne a chemat in garantie pe motiv ca noi SRL am intocmit actele de incetare ale contractului de munca pe care le contesta fostul lor salariat.
Maria Adriana Marinescu, Consultant resurse umane
E problema ONG-ului. Tot ceea ce ați făcut a reprezentat întocmirea de documente, semnătura, respectarea condițiilor și termenelor de comunicare a documentelor, a concedierii, a motivării etc., aparțin exclusiv angajatorului.

Adriana Petrescu a scris:

Multumesc frumos, asa am formulat, cerand respingerea cererii de chemare in garantie ptr ca intre SRL(noi) si salariat nu exista /nu au existat raporturi juridice , iar raporturile juridice intre noi si ONG au incetat inainte de depunerea cererii de chemare in garantie, chiar daca actele de incetare ale contractului de munca apartinand contestatarului au fost intocmite de noi in perioada derularii contractului de prestari servicii cu ONG.

ONG ul ne a chemat in garantie pe motiv ca noi SRL am intocmit actele de incetare ale contractului de munca pe care le contesta fostul lor salariat.