Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Testarile domnului dr. Streinu Cercel si a doamnei ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Testarile domnului dr. Streinu Cercel si a doamnei primar Firea

Mie imi pare o masura foarte utila.
Voi ce parere aveti.

Gandesc bine pentru ca vin doctorii la scara blocului si nu merg oamenii la.spital.
Ar.fi fost curata nebunie sa se fi procedat altfel...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Greu de crezut sa se poata aplica in teren mai ales in cartierele marginase
Au niste calcule pe eșantioane la 10 000 de oameni ca sa faca un studiu.
Vor sa calculeze ceva științific.
Testarea are ca scop urmărirea circulației virusului ceea ce este extrem de important, precum si , sa se observe cati oameni au trecut peste infectia cu COVID-19 pentru ca si acest lucru pare să se fi întâmplat.
Deci, testarea are un rol anamnezic, în scop istoric, pentru ă se vedea circulația sau traseul virusului dpv epidemiologic.

Cam asa ă precizat dr. STREINU CERCEL la Realitatea Tv, ca sa înțelegeți mai clar situația.

Deci, nu este vorba de testarea celor bolnavi în scopul.descoperirii acestora desi aceste teste pot ajuta si la acest lucru.
Am făcut aceste mențiuni pentru a se înțelege că guvernul Orban ă făcut precizări corecte dar în același timp si prof. CERCEL, fiind însă vorba de lucruri diferite.
Ă fost o lipsă de comunicare eficienta între guvern și partea cu prof CERCEL ducând la neînțelegerea situației si in randul opiniei publice.Este oarecum firesc sa se întâmple așa ceva deoarece toată lumea este stresata si aceste aspecte nu sunt chiar simple...fiind foarte tehnice...

Prin urmare, este vorba de altceva fata de ceea ce face guvernul fiind vorba de o luptă dusă în paralel împotriva noului coronavirus, dar ceva necesar si fara fonduri guvernamentale.
Rezultatele vor ajuta însă si guvernul în lupta pentru exterminarea virusului ucigaș pentru ca toti sunt uniti in aceasta lupta asiduă.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Guvernul nu se opune la testarile făcute de dr. STREINU CERCEL, cf ministrului sanatatii.
Este o atitudine constructivă si deschisă, după părerea mea.

Sursa este de la RTV prin Victor Ciutacu si tocmai ce am văzut la tv.

Exact cum.ziceam, este bine si daca se merge în paralel pentru ca toti sunt aliați în acest război împotriva virusului ucigaș.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Aveti aici niste detalii foarte interesante de la cercetătorii germani.Virusul poate sta in faringe fără să atace plămânii si de aceea este foarte mare contagiozitate.
În această ordine de idei, in cazul celor asimptomatici, virusul se află în faringe si nu le ataca plămânii.

[ link extern ]

Testele care vrea sa la faca medicul STREINU CERCEL se dovedesc foarte utile si ideea este foarte buna.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat