avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... ZILE LIBERE PARINTI
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

ZILE LIBERE PARINTI

Buna ziua
Care este termenul maxim in care eu pot solicita rambursarea sumelor acestor zile libere ?
Din moment ce, nu este obligatorie plata contributiilor, respectiv pentru intarzierea la plata a acestora nu se calzuleaza penalitati, si eu voi plati aceste contributii poate in mai, iunie, pot solicita atunci rambursarea sumelor ptr. zile libere paltite la parinti? Am inteles ca una dintre conditii este ca plata contributiilor sa fie efectuate la zi.
Cel mai recent răspuns: contalemn , utilizator 09:57, 1 Aprilie 2020
1. Indemnizația este supusă impozitării și plății contribuțiilor de asigurări sociale, de asigurări sociale de sănătate, precum și plății contribuției asiguratorii pentru muncă, în condițiile prevăzute de Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare.

2. Angajatorii pot cere numai decontarea sumelor reprezentând indemnizația netă, încasată efectiv de părinte.

3. Documentele se transmit prin poșta electronică la adresa electronică comunicată de agențiile pentru ocuparea forței de muncă județene, respectiv a municipiului București, în cel mult 30 zile de la data efectuării plății contribuțiilor și impozitelor aferente indemnizației.
Decontarea sumelor plătite cu titlu de indemnizație se face în termen de 60 de zile calendaristice de la data înregistrării documentelor prevăzute de lege.
Va multumesc ptr.raspuns.
Ceea ce nu imi este clar, ca asa am inteles platile contributiilor pot fi amanate, fara calcularea penalitatilor.
Pe de alta parte, recuperarea sumelor nete aferente zilelor libere platite parintilor, este conditionate de plata impozitelor si taxelor salariale totale din luna in xare s-a platit indemnizatia.
Eu daca eventual nu platesc contributiile in aprilie ptr luna martie, nu pot solicita rambursarea acestor sume. In cazul in care le voi plati in luna mai, pot atunci sa solicit rambursarea sumelor nete aferente zilelor libere platite parintilor?

Cornel Vasile a scris:

1. Indemnizația este supusă impozitării și plății contribuțiilor de asigurări sociale, de asigurări sociale de sănătate, precum și plății contribuției asiguratorii pentru muncă, în condițiile prevăzute de Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare.

2. Angajatorii pot cere numai decontarea sumelor reprezentând indemnizația netă, încasată efectiv de părinte.

3. Documentele se transmit prin poșta electronică la adresa electronică comunicată de agențiile pentru ocuparea forței de muncă județene, respectiv a municipiului București, în cel mult 30 zile de la data efectuării plății contribuțiilor și impozitelor aferente indemnizației.
Decontarea sumelor plătite cu titlu de indemnizație se face în termen de 60 de zile calendaristice de la data înregistrării documentelor prevăzute de lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere parinti l19/2020 si facilitati constructii Oana.Musceleanu Oana.Musceleanu Considerati ca pentru angajatii din domeniul constructii unde se aplica facilitatile fiscal privind taxele si contributiile prevazute un OUG 114/2018, in cazul ... (vezi toată discuția)
Decontare cheltuieli transport la asociatia de proprietari agherghina agherghina La asociatiile de proprietari se intalneste des acest aspect presedintii sunt onorifici, dar la adunarea generala proprietarii voteaza ca acestia pot deconta ... (vezi toată discuția)
Impozit - indemnizatie legea 19/2020 Neagu Alina Neagu Alina Din cei 75 % banii dați de stat pentru părintele care sta acasă cu copii pe toată perioada de urgenta se oprește impozit? (vezi toată discuția)