Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Modificarea Legii consilierului juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Modificarea Legii consilierului juridic

Azi a aparut in M. Of. 556/2006 modificarea la Legea consilierului juridic facuta prin Legea nr. 246/2006. Nu stiu inca ce contine. Daca stiti careva va rog sa scrieti pe forum.
Este vorba de posibilitatea cetatenilor statelor membre ale U. E. sau ai Spatiului Economic European de a exercita profesia de consilier juridic in Romania.
Acestia pot solicita recunoasterea diplomelor, in vederea admiterii in profesia de consilier juridic si a practicarii acesteia in Romania, prin sustinerea, la alegere, a unui examen de verificare a cunostintelor sau sa efectueze un stagiu de 3 ani in domeniul dreptului romanesc.
Cetatenii statelor membre ale U. E. sau ai Spatiului Economic European care exercita profesia de consilier juridic in Romania, pot desfasura aceleasi activitati profesionale ca si consilierul juridic roman.

X-( m-da ce sa spun, o modificare care sa ne avantajeze si pe noi nu s-ar fi putut........