Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... COVID19,somaj tehnic,CFS
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

COVID19,somaj tehnic,CFS

Salut

Vreau sa va intreb o chestie legata de situatia din tara ( COVID19- , munca.......) .

Nu este vorba despre mine ci despre sotia mea.Lucreaza ca vanzatoare la un magazin de cartier situat intr-o zona de trafic ( spita+ cartier de case) . Ea impreuna cu colegele au hotarat ca zona este sub risc de a fi infectati cu COVID19 .Angajatorul a afirmat ca nu le poate da somaj tehnic si sa isi faca cerere de CONCEDIU FARA SALARIU .
Intrebarea ar fi: este corect cum procedeaza angajatorul,

Multumesc

Br
Remus
calinaremus, utilizator