avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cadru legal drepturile de asigurat.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cadru legal drepturile de asigurat.

Dacă mi am dat demisia și aștept decizia de pensionare, în tot acest interval nu beneficiez de drepturile de asigurat?

As dori sa știu care este cadrul legal în vigoare și cum trebuie să procedez în acest sens pentru a beneficia de aceste drepturi?
Menționez că am introdus dosarul de pensionare la termen, la Casa Județeană de Pensii cu o săptămână înainte de a-mi da demisia, iar acum aștept sa îmi vină rândul, având număr de înregistrare.
Ați făcut rău că v-ați dat demisia. În această situație nu aveți ce face (nu puteți beneficia de ajutorul de șomaj din partea Agenției de Ocupare a Forței de Muncă) decât să așteptați emiterea deciziei de pensionare și să primiți acele drepturi începând cu data la care s-a născut acel drept.
Ce fel de pensie ati solicitat ?
Pensia de drept, la termen, deoarece ma încadrez atât ca vârstă cât și ca ani de munca.

Cornel Vasile a scris:

Ce fel de pensie ati solicitat ?

In acest caz, c.i.m. va inceta de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.

Pentru persoanele care au avut calitatea de salariat , calitatea de asigurat inceteazat in termen de 3 luni de la data încetării raporturilor de muncă/serviciu.


Cornel Vasile a scris:

In acest caz, c.i.m. va inceta de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.

Pentru persoanele care au avut calitatea de salariat , calitatea de asigurat inceteazat in termen de 3 luni de la data încetării raporturilor de muncă/serviciu.


Chiar dacă contractul de munca a fost întrerupt prin demisie? Se păstrează calitatea de asigurat pe termen de 3 luni?

Alte discuții în legătură

Demisie fără preaviz Frcluc Frcluc Buna lucrez la o firmă de transport pe comunitate de o lună jumate și de cand am inceput munca tot suna pe tel firmei care este la camion șoferii care au ... (vezi toată discuția)
Pensionar cu prestari de servicii 2 ore. Mihai53 Mihai53 Sunt pensioanr la limita de varsta si am ramas sa lucrez in continuare dupa pensionare cu norma intreaga ( 8 ore pe zi.) Dupa 5 ani m-a trecut patronul ... (vezi toată discuția)
Nerespectarea conditiilor contractuale elenaericka elenaericka Am fost angajat pe perioada determinata(3 luni) ,part time(4 ore)cu un salariu de 600 lei brut.In luna octombrie am lucrat 16 zile si am primit pe 10 noiembrie ... (vezi toată discuția)