avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1687 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cuantumul liberalitatilor permise in testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cuantumul liberalitatilor permise in testament

Buna ziua! Intrebarea mea : care este procentul maxim din mostenire, lasat prin testament, care poate fi atribuit unei persoane fara grad de rudenie, in conditiile in care exista atat ascendenti cat si colaterali privilegiati. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 02:52, 3 Aprilie 2020
Sot există?
Colateralii privilegiați nu sunt moștenitori rezervatari, deci nu au dreptul la rezerva.
Iar în privința ascendentilor privilegiați, este destul de probabil să nu mai fie in viața la decesul testatorului.
Nu
Nu mi-ati raspuns la intrebare.
Ultima modificare: Miercuri, 1 Aprilie 2020
monicaminica, utilizator
Buna ziua,
Coeficientul maxim de care se poate dispune prin testament este de 1/2 din cuantumul dreptului legal al fiecarei clase de mostenitori REZERVATARI.
Mostenitori rezervatari sunt descendentii, sotul supravietuitor si ascendentii.
Restul claselor de mostenitori nu sunt rezervatari.
Cand exista descendenti, acestia inlatura ascendentii ca mostenitori.
Cand exista sot supravietuitor acesta este in concurs atat cu descendentii cat si cu ascendentii.
Cotele legale ale fiecarei clase le gasiti in artico;lele 974, 975 si celelalte C.Civ.
REPET, colateralii nu sunt mostenitori rezervatari deci daca nu exista restul claselor rezervatare persoana poate lasa TOTUL prin testament.

Alte discuții în legătură

Rezerva succesorala iancu123 iancu123 la cat se intinde in procent din masa succesorala, rezerva succesorala? (vezi toată discuția)
In caz de deces, cui revin bunurile mele? MC_COSTIN MC_COSTIN AS VREA SA STIU , IN CAZ CA EU SI SOTUL MEU MURIM, CUI REVIN BUNURILE NOASTRE? NEAVIND COPII, MA GANDESC CA PARINTILOR?SAU SOCRILOR? (vezi toată discuția)
Regim matrimonial moștenirea bunurilor bună ziua vă rog tare mult să mă ajutați ... 13Alin13 13Alin13 Moștenirea bunurilor Bună ziua vă rog tare mult să mă ajutați cu informație . Sunt căsătorită , iar după căsătorie am încheiat cu soțul o ... (vezi toată discuția)