Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cuantumul liberalitatilor permise in testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cuantumul liberalitatilor permise in testament

Buna ziua! Intrebarea mea : care este procentul maxim din mostenire, lasat prin testament, care poate fi atribuit unei persoane fara grad de rudenie, in conditiile in care exista atat ascendenti cat si colaterali privilegiati. Multumesc!
Sot există?
Colateralii privilegiați nu sunt moștenitori rezervatari, deci nu au dreptul la rezerva.
Iar în privința ascendentilor privilegiați, este destul de probabil să nu mai fie in viața la decesul testatorului.
Nu
Nu mi-ati raspuns la intrebare.
monicaminica, utilizator
Buna ziua,
Coeficientul maxim de care se poate dispune prin testament este de 1/2 din cuantumul dreptului legal al fiecarei clase de mostenitori REZERVATARI.
Mostenitori rezervatari sunt descendentii, sotul supravietuitor si ascendentii.
Restul claselor de mostenitori nu sunt rezervatari.
Cand exista descendenti, acestia inlatura ascendentii ca mostenitori.
Cand exista sot supravietuitor acesta este in concurs atat cu descendentii cat si cu ascendentii.
Cotele legale ale fiecarei clase le gasiti in artico;lele 974, 975 si celelalte C.Civ.
REPET, colateralii nu sunt mostenitori rezervatari deci daca nu exista restul claselor rezervatare persoana poate lasa TOTUL prin testament.