Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Zile libere pentru părinți in perioada vacanței de ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Zile libere pentru părinți in perioada vacanței de Paste

Va rog sa mi spuneti daca in perioada vacanței de paște mai este valabilă ordonanța cu zilele libere pentru părinți?Eu am fost anunțată de la servici ca trebuie sa ma întorc la servici pe perioada vacanței.
Este prematur sa ne pronuntam , intrucat exista posibilitatea modificarii legii.
Dar conform actualei legi trebuie sa ma întorc La servici? Ideea este ca azi este joi si eu luni ar trebuii sa merg la servici ?din pacate nu am unde sa duc copiii.am mai intrebat si alte persoane si legea este puțin ambiguă.
~ Conținut șters la cerere ~
Potrivit Hotărârii de Guvern nr. 217/2020 (normele de aplicare ale Legii nr. 19/2020 - cea care dă dreptul la aceste zile libere), părinții care solicită liber de la angajator din cauza închiderii temporare a școlilor beneficiază de aceste zile libere plătite fără a fi luate în calcul perioadele de vacanță ale copiilor: "Se stabilesc ca zile libere plătite pentru unul dintre părinți (…) zilele lucrătoare până la încetarea situației de urgență decretată, cu excepția zilelor lucrătoare din perioada vacanțelor școlare".

Structura oficială a anului școalar în curs prevede că între 4 - 21 aprilie este vacanţa de primăvară. Prin urmare, săptămâna viitoare va trebui să vă întoarceți la muncă, pentru că începe vacanța elevilor.
~ Conținut șters la cerere ~