Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Vacanta Paste în situație de urgenta
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Vacanta Paste în situație de urgenta

Bună ziua, pe perioada vacantei de Paște, în aceasta situație de urgenta, părintele mai poate sta acasă cu 75%?Va multumesc
Nu!

În lumina Hotărârii nr. 217/2020 (normele de aplicare ale Legii nr. 19/2020), părinții care solicită liber de la angajator din cauza închiderii temporare a școlilor vor beneficia de aceste zile libere fără a fi luate în calcul perioadele de vacanță ale copiilor.

Astfel, "Se stabilesc ca zile libere plătite pentru unul dintre părinți (…) zilele lucrătoare până la încetarea situației de urgență decretată, cu excepția zilelor lucrătoare din perioada vacanțelor școlare"

Pentru acea perioadă veti fi nevoita sa va luati concediu fara plata sau concediu de odihnă, din păcate!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat