Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Somaj tehnic
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Somaj tehnic

Buna ziua. Fiica mea lucreaza cu contract de 8 ore la un restaurant care si-a suspendat activitatea. Daca mai are un contract de 2 ore la o firma, unde continua sa lucreze, poate beneficia de somaj tehnic? Multumesc
În situația în care un angajat are încheiate mai multe contracte individuale de muncă și toate sunt suspendate ca urmare a instituirii stării de urgență, acesta beneficiază de indemnizația prevăzută de lege aferentă contractului individual de muncă cu drepturile salariale cele mai avantajoase.
Multumesc pt. raspuns. Intrebarea era daca beneficieaza de somaj daca contractul de 2 ore nu este suspendat? Multumesc
Nu beneficiaza .
Multumesc