avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensii, din pensie invaliditate la cea de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensii, din pensie invaliditate la cea de vârstă.

C
Ce indice de corecție, se aplica? Am ieșit la pensie boala invaliditate în 2004,in 2015 pensie de vârstă, cu vechime integrala. Nu am beneficiat de indice de corecție.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:20, 9 Aprilie 2020
pentru anul 2015 indicele de corecție prevăzut la articolul 170 din legea 263/2010, cu modificările și completările ulterioare este de 1,07, indice valabil pentru 2015.
1,07 cu punere in plata incepand cu 10/02/2020.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aplicare indice de corectie pentru participant pilon ii de pensii ana-cer ana-cer Cum se face aplicarea indicelui de corectie in cazul unui angajat care a participat la pilonul II de pensii si depune dosarul de pensie in acest an? Casa ... (vezi toată discuția)
Beneficiez de prevederile deciziei 702/2019 a curtii constitutionle publicata in mo 96/2020 ? psorinp psorinp Am fost pensionar de invaliditate din anul 2004 pana in anul 2108 iunie 12 cand am trecut la pensie de varsta si la data calcularii pensiei de varsta nu mi s-a ... (vezi toată discuția)
Indice de corectie peflori peflori decizie de pensie anticipata partiala emisa in iulie 2019, calculata cu indice de corectie 1,2, nepusa in plata, este modificata in decizie de pensie la ... (vezi toată discuția)