avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare CIM din perioada nedeterminata in perioada ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare CIM din perioada nedeterminata in perioada determinata

Bună ziua!
Se poate schimba un CIM din perioada nedeterminata in perioada determinata printr-un act adițional?
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:31, 12 Aprilie 2020
Teoretic , se poate , intrucat legea nu interzice ... insa in REVISAL nu se poate opera o astfel de modificare.
Și dacă nu se poate opera în Revisal la ce folosește?
Nu înțeleg, mulțumesc.
Ultima modificare: Vineri, 10 Aprilie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca cunoasteti programul REVISAl , puteti incerca si veti observa ca nu se poate face o astfel de modificare.

Cand a inceput activitatea acel salariat ?
Mi-am început activitatea la această firmă în 15 ianuarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate incerca alta varianta ;
- incetarea acelui c.i.m. - aici sunt mai multe variante ,pe durata perioadei de proba , cu acordul partilor etc.
- incheierea unui nou c.i.m. pe durata determinata

Ambele operatiuni se pot efectua cu aceeasi data.

Alte discuții în legătură

Concediere abuziva danmirceazamora danmirceazamora Buna ziua. am fost angajat din somaj pe durata nedeterminata, am semnat contractul fara sa primesc un exemplar. Dupa 2 luni si jumatate, timp in care am ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! am contract de munca la mai multe fire, de la care ... OLIVIA_L OLIVIA_L Buna ziua! Am contract de munca la mai multe fire, de la care primesc preaviz de concediere cu aceasi data. La una dintre ele CIM e pe perioada determinata, ... (vezi toată discuția)
Somaj absalom34 absalom34 Daca in ultimile 24 de luni am 12 luni lucrate (dar am plecat prin demisie) si platesc timp de o luna de zile din mana toate asigurarile (sanatate, pensie, ... (vezi toată discuția)