Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Daca in ultimile 24 de luni am 12 luni lucrate (dar am plecat prin demisie) si platesc timp de o luna de zile din mana toate asigurarile (sanatate, pensie, somaj), pot beneficia de ajutor de somaj?. Multumesc!
Nu veti beneficia de somaj , in conditiile mentionate de dvs.
Va rog sa-mi expuneti o solutie legala prin care as putea obtine acest ajutor de somaj. Am peste 30 de ani vechime in munca, ca varsta peste 50 de ani, varsta la care pare-se ca in societatea noastra esti considerat "batran". Am plecat prin demisie de la fostul loc de munca deorece eram suspus unui stres psihologic infernal si am ales sa-mi pastrez sanatatea. Va rog sa ma sfatuiti ce optiuni as avea. Multumesc!
Care este data incetarii c.i.m. la ultimul loc de munca?
8 septembrie 2016.
O solutie at fi angajarea dvs pe durata determinate, o luna, doua luni , dupa care va puteti depune actele la somaj.

De exemplu, daca incheiati in c.i.m. pe durata determinata de o luna incepand cu 01.06.2017 , perioada eligibila pentru somaj ar fi 01.07.2015 - 01.07.2017 ... situatie in care aveti indeplinita conditia stagiului minim de cotizare la somaj.