Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... marfa fara factura
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

marfa fara factura

ce se intampla daca se descopera ca in cadrul unei societati comerciale se vinde marfa care la a intrat in gestiune fara factura?
Buna ziua,

fapta reprezinta evaziuane fiscala si se pedepseste cu inchisoarea intre 2 si 8 ani.

Avocat Boncu
multumesc de raspuns.
si as mai avea o intrebare....
daca se vand produse fara a se elibere bon fiscal ce se intampla?

Art. 11. - (1) Amenzile pentru contraventiile prevazute la art. 10 se aplica agentilor economici, cu exceptia celor prevazute la lit. d), astfel: .........
(2) Contraventiile prevazute la art. 10 lit. d), aplicabile persoanelor fizice, se sanctioneaza cu amenda de la 8 milioane lei la 40 milioane lei.
(3) Sumele gasite la punctele de vanzare a bunurilor sau de prestare a serviciilor apartinand agentilor economici prevazuti la art. 1 alin. (1), care nu pot fi justificate prin datele inscrise in documentele emise cu aparate de marcat electronice fiscale, in registrul special, mentionat la art. 1 alin. (4), ori prin facturi fiscale, dupa caz, sunt considerate fara provenienta si se confisca, facandu-se venit la bugetul de stat. De asemenea, se confisca sumele incasate din livrarea de bunuri ori prestarea de servicii dupa suspendarea activitatii agentilor economici, potrivit art. 14.

~ Conținut șters la cerere ~