Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Calcul termen plata 15 zile
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Calcul termen plata 15 zile

Proces verbal amendă coronavirus din 31 martie 2020, care este ultima zi de plată?
Potrivit art. 181 Cod de procedura civila, punctul 2, "când termenul se socotește pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlinește". Prin urmare, 16 aprilie 2020 este ultima zi cand puteti face plata pentru o amenda aplicata in 31 martie 2020, dar nu va recomand sa asteptati pana in ultima zi si sa faceti plata inainte de expirarea termenului de plata.

Plata se poate face si online. Potrivit anunțului făcut de Guvernul României, amenzile pentru încălcarea prevederilor ordonanțelor militare pot fi plătite și online, începând de luni, 6 aprilie 2020, pe site-ul ghiseul.ro, la link-ul [ link extern ] .
Plata amenzilor se poate efectua astfel: accesarea paginii www.ghiseul.ro, selectarea secţiunii „Plăteşte Amenzi Ordonanţe Militare”, completarea formularului online cu datele solicitate, efectuarea plății prin completarea datelor cardului în pagina securizată a procesatorului de plăți.