avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hello
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hello

Am aflat recent ca de ceva timp tinerii cu varste cuprinse intre 18 si 35 ani pot primi teren gratuit de la primarie.
M-am interesat si am inteles ca nu toate localitatile au acest "serviciu".
Intrebarile mele sunt:
1. Acest teren se ofera doar in localitatea de domiciliu?
2. Se poate solicita acest lucru la primarie si se va trece acest teren pe numele solicitantului?
3. Are legatura cu vreun credit sau acest teren va trebui sa fie cumparat mai devreme sau mai tarziu?
4. Cine decide ce intindere (in m2) va avea terenul pe care solicitantul si-l doreste?
5. Are vreo legatura cu cat timp de munca are solicitantul pe contract?
6. Casa care va fi construita pe acest teren trebuie declarata la primarie?
7. Acest teren va intra pur si simplu in posesia solicitantului fara sa mai aibe apoi vreo legatura cu statul (adica va fi al acestuia pe gratis fara nicio implicare mai tarziu a primariei)?
8. Care sunt procedurile pentru obtinerea unui astfel de teren?
Va multumesc si as vrea raspunsuri doar de la cei ce cunosc situatia la perfectie si stiu exact despre ce este vorba.

Alte discuții în legătură

Teren gratis pentru tineri globalcitizen globalcitizen buna ziua, terenul gratis pentru tineri intre 18-35 de ani, se poate obtine si fara domiciliu stabilit in Romania? Multumesc (vezi toată discuția)
Teren pentru tineri proaspat casatoriti negoitacatalinsorin negoitacatalinsorin Buna ziua! Ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns in privinta terenului de la primarie pentru tineri casatoriti?Numai ce am avut nunta in mai 2013 eu am 28 ... (vezi toată discuția)
Legea 15/2003 Elenamaria92 Elenamaria92 Acum cateva zile am fost sa depunem dosarul conform 15/2003 la primaria Voluntari, la care respectivii angajati si membrii ai consiliului au spus ca nu stiu de ... (vezi toată discuția)