Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta grupa a 2 a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta grupa a 2 a de munca

Buna ziua!Am o foarte mare problema si nu stiu ce sa fac:Firma de arhiva mi-a trimis o adeverinta cu perioadele in care am lucrat in grupa a 2 a de munca in procentaj 100% in perioada 1988-2001,temeiul legat este bun,dar nominalizarea au facut-o pe baza unui document datat cu anul 2010,deoarece temeiul legal,adica ordinul 50 a fost abrogat in 2001,cei de la Casa de pensii nu pot valorifica adeverinta numai daca nominalizarea este cu o data anterioara datei de 01.04.2001.Arhiva spune ca nu au alte documente!In acest caz eu ce pot sa fac,pentruca doresc sa pot sa ies la pensie la limita de varsta,avand in total 18 ani in grupa a 2 a de munca.Va multumesc!
Verificati in ce conditii s-a efectuat nominalizarea dvs. in anul 2010. Ordinul 50/1990 a fost completat la 31.08.1994 cu toate actele normative ulterioare si este aplicabil in conditiile in care s-au intocmit documetele necesare si ati fost nominalizat in perioada respectiva.
Poate fi vorba de o hotarare judecatoreasca.
Cereti lamuriri in scris la firma detinatoare de arhiva, de ce s-a facut nominalizarea dvs. in 2001.
Nominalizarea nu sa facut in 2001,ci in 2010,de asta nu accepta casa de pensii ca nu e o data anterioara datei de 01.04.2001
Ori 2001, ori 2010 este acelasi lucru pentru a cere lamuririle mentionate in mesajul meu anterior.
As mai vrea sa va intreb eu ca persoana fizica,pot solicita firmei care detine arhiva,un raspuns scris cu privire la nominalizarea mea pe perioada 1988-2001?Multumesc!
Este dreptul dvs. sa cereti lamuriri si obligatia firmei care detine arhiva sa va raspunda cu conditia sa existe in arhiva documente care sa ateste solicitarea dvs.