avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta grupa a 2 a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta grupa a 2 a de munca

Buna ziua!Am o foarte mare problema si nu stiu ce sa fac:Firma de arhiva mi-a trimis o adeverinta cu perioadele in care am lucrat in grupa a 2 a de munca in procentaj 100% in perioada 1988-2001,temeiul legat este bun,dar nominalizarea au facut-o pe baza unui document datat cu anul 2010,deoarece temeiul legal,adica ordinul 50 a fost abrogat in 2001,cei de la Casa de pensii nu pot valorifica adeverinta numai daca nominalizarea este cu o data anterioara datei de 01.04.2001.Arhiva spune ca nu au alte documente!In acest caz eu ce pot sa fac,pentruca doresc sa pot sa ies la pensie la limita de varsta,avand in total 18 ani in grupa a 2 a de munca.Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Martin Ioan , utilizator 16:12, 21 Aprilie 2020
Verificati in ce conditii s-a efectuat nominalizarea dvs. in anul 2010. Ordinul 50/1990 a fost completat la 31.08.1994 cu toate actele normative ulterioare si este aplicabil in conditiile in care s-au intocmit documetele necesare si ati fost nominalizat in perioada respectiva.
Poate fi vorba de o hotarare judecatoreasca.
Cereti lamuriri in scris la firma detinatoare de arhiva, de ce s-a facut nominalizarea dvs. in 2001.
Nominalizarea nu sa facut in 2001,ci in 2010,de asta nu accepta casa de pensii ca nu e o data anterioara datei de 01.04.2001
Ori 2001, ori 2010 este acelasi lucru pentru a cere lamuririle mentionate in mesajul meu anterior.
As mai vrea sa va intreb eu ca persoana fizica,pot solicita firmei care detine arhiva,un raspuns scris cu privire la nominalizarea mea pe perioada 1988-2001?Multumesc!
Este dreptul dvs. sa cereti lamuriri si obligatia firmei care detine arhiva sa va raspunda cu conditia sa existe in arhiva documente care sa ateste solicitarea dvs.

Alte discuții în legătură

Cum se stabilesc perioadele lucrate in grupe de munca? simizbanca simizbanca pentru perioada 1980-1991 ,in ce baza se stabileste grupa de munca lucrata ca sofer pe autocamioane mai mari de 5 tone ? (vezi toată discuția)
Ordinul nr. 50/1990 FRatilaVioleta FRatilaVioleta as vrea sa stiu daca la 1 februarie 90 nu eram in activitate beneficiez de calcularea grupei 2 la pensie? si as mai vrea sa stiu daca ordinul 50/90 a fost ... (vezi toată discuția)
Incadrare grupa de munca cfr dorin27a dorin27a Tatal meu a lucrat patru ani la CFR in perioada 1991-1995 ajungand aproape de varsta de pensionare a verificat adeverintele si documentele pe care le ... (vezi toată discuția)