avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 852 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta grupa a 2 a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta grupa a 2 a de munca

Buna ziua!Am o foarte mare problema si nu stiu ce sa fac:Firma de arhiva mi-a trimis o adeverinta cu perioadele in care am lucrat in grupa a 2 a de munca in procentaj 100% in perioada 1988-2001,temeiul legat este bun,dar nominalizarea au facut-o pe baza unui document datat cu anul 2010,deoarece temeiul legal,adica ordinul 50 a fost abrogat in 2001,cei de la Casa de pensii nu pot valorifica adeverinta numai daca nominalizarea este cu o data anterioara datei de 01.04.2001.Arhiva spune ca nu au alte documente!In acest caz eu ce pot sa fac,pentruca doresc sa pot sa ies la pensie la limita de varsta,avand in total 18 ani in grupa a 2 a de munca.Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Martin Ioan , utilizator 16:12, 21 Aprilie 2020
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se stabilesc perioadele lucrate in grupe de munca? simizbanca simizbanca pentru perioada 1980-1991 ,in ce baza se stabileste grupa de munca lucrata ca sofer pe autocamioane mai mari de 5 tone ? (vezi toată discuția)
Ordinul nr. 50/1990 FRatilaVioleta FRatilaVioleta as vrea sa stiu daca la 1 februarie 90 nu eram in activitate beneficiez de calcularea grupei 2 la pensie? si as mai vrea sa stiu daca ordinul 50/90 a fost ... (vezi toată discuția)
Dosar pensie grupa ii de munca nicoss59 nicoss59 În 27.04.1990 am primit decizia de acordare a pensiei pentru munca depusă şi limită de vârstă cu vechime integrală în grupa a III-a de muncă. Am ... (vezi toată discuția)