Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... CONCEDIU DE ODIHNA FORTAT SAU ZILE LIBERE PLATITE ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

CONCEDIU DE ODIHNA FORTAT SAU ZILE LIBERE PLATITE PENTRU SUPRAVEGHERE COPIL STARE DE URGENTA

Pe perioada stării de urgenta, o persoana din învățământ din categoria personalului didactic auxiliar sau nedidactic are dreptul sa opteze conform prevederilor Legii nr. 19 din 14 martie 2020, privind acordarea unor zile libere părinților pentru supravegherea copiilor, în situația închiderii temporare a unităților de învățământ? Angajatorul prin ordin de ministru a dat obligatoriu concediu de odihna tuturor angajaților din învățământ pana pe data de 22 aprilie inclusiv si intenționează sa dea in continuare pana la finalul stării de urgenta (persoana va termina integral de executat concediul pe anul 2020). Persoana este interesata de dreptul la concediu de odihna pe anul 2020, de care are nevoie ulterior pentru probleme personale si nu de plata integrala a salariului pe perioada stării de urgenta! Va mulțumesc anticipat!
picsipoc, utilizator