Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pe cine chem in judecata pt. recunoasterea grupei de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pe cine chem in judecata pt. recunoasterea grupei de munca: Casa de pensii sau unitatea unde am lucrat ?

Buna ziua, as avea o rugaminte, daca ma poate ajuta cineva: Am o verisoara care s-a pensionat recent. A lucrat ca fotograf, grupa a II-a de munca, in perioada 1980 - 1994. La incetarea activitatii, firma i-a eliberat adeverinta ca a lucrat in grupa a II-a de munca pe perioada respectiva, cu precizarea temeiului legal - Ordinele 50 si 125 din 1990. Casa de pensii insa nu i-a luat in considerare adeverinta respectiva pe motiv ca nu rezulta din documente ca a fost nominalizata de conducerea unitatii impreuna cu sindicatele sa isi desfasoare activitatea in grupa a II-a de munca. Am revenit cu o alta adresa la fostul loc de munca prin care am solicitat sa elibereze o alta adeverinta conf. anexei 14 la Hg nr. 257/2011, la care sa anexeze administrativ emis de unitate (proces-verbal, decizie, tabel, hotărârea consiliului de administrație și a sindicatului etc.)
Unitatea eliberat o alta adeverinta, la fel ca prima, la care insa nu a anexat documentele solicitate de noi (desigur pt. ca nu le avea ca nu s-au facut la vremea respectiva) ci a anexat cu totul alte documente care nu ne ajuta cu nimic (Cerere de primire in cooperativa, angajament de scolarizare, fisa de verificare a conditiilor de incadrare etc.). Acuma ma gandesc ca singura solutie ar fi instanta de judecata, dar nu stiu in contradictoriu cu cine sa ne judecam, pe cine sa chem in judecata: pe unitatea unde a lucrat, care inca exista si functioneaza, dar care insa nu are cum sa-mi elibereze o alta adeverinta conf. anexei nr. 14 deoarece nu s-au intocmit documente la vremea respectiva; sau casa de pensii, pentru a recunoaste adeverinta asa cum a fost eliberata. Iar instanta sa constate ca a lucrat in grupa a II-a de munca.
P.s. Doresc sa-mi ajut aceasta verisoara (asa cum pot si eu deoarece nu sunt profesionist) deoarece are o pensie de numai 800 lei si nu poate sa-si permita sa angajeze un avocat.
Va multumesc mult daca ma puteti ajuta.
Contestati decizia emisa de Casa de Pensii.
Adeverinta exista, Casa de Pensii nu tine cont de ea.
Incercati sa aduceti si martori - colegi de munca pensionati carora li s-a recunosc grupa de catre Casa de Pensii.
Daca nu s-au intocmit documente la vremea respectiva si daca s-au intocmit nu se regasesc in arhiva, atunci firma nu are cum sa elibereze niste documente pe care nu le detine.
Firma v-a eliberat initial o adeverinta care nu are baza legala (vedeti anexa 14 la HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare in care se specifica ca adeverinta se emite numai in baza documentelor existente in arhiva firmei).
Puteti deschide actiune in instanta impotriva firmei, este dreptul dvs. Este posibil sa nu se accepte actiunea in instanta existand o Decizie a ICCJ nr. 12/ 2016 care mentioneaza ca instantele nu pot stabili incadrarea in grupa a 2-a de munca daca nu exista documente.
Nu aveti motiv sa deschideti actiune in instanta impotriva CJP neprezentand documentele mentionate pe decizia de pensionare primita.
Nu toti angajatorii au facut tabele nominale.
Exista situatii in care au fost numai nominalizate locurile de munca pentru care se acordau aceste beneficii.
In niciuna dintre cauzele pe care le-am avut in instanta pe astfel de situatii nu am depus tabele nominale.

POPA GHEORGHE a scris:

Daca nu s-au intocmit documente la vremea respectiva si daca s-au intocmit nu se regasesc in arhiva, atunci firma nu are cum sa elibereze niste documente pe care nu le detine.
Firma v-a eliberat initial o adeverinta care nu are baza legala (vedeti anexa 14 la HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare in care se specifica ca adeverinta se emite numai in baza documentelor existente in arhiva firmei).
Puteti deschide actiune in instanta impotriva firmei, este dreptul dvs. Este posibil sa nu se accepte actiunea in instanta existand o Decizie a ICCJ nr. 12/ 2016 care mentioneaza ca instantele nu pot stabili incadrarea in grupa a 2-a de munca daca nu exista documente.
Nu aveti motiv sa deschideti actiune in instanta impotriva CJP neprezentand documentele mentionate pe decizia de pensionare primita.

Mai exista :
Decizia 9/2016 a ICCJ - Completul competent să judece recursul în interesul legii

În interpretarea și aplicarea unitară a dispozițiilor pct. 6-8 și 12 din Ordinul Ministerului Muncii și Protecției Sociale nr. 50/1990, instanțele de judecată au posibilitatea analizării și constatării pe cale judiciară, ulterior abrogării acestui act normativ, a încadrării muncii prestate în perioada 18 martie 1969-1 aprilie 2001, după caz, în grupele I sau II de muncă.

Obligatorie, potrivit art. 517 alin. (4) din Codul de procedură civilă.

Pronunțată în ședință publică, astăzi, 16 mai 2016.
Va multumesc tuturor pentru ajutor, toate cele bune va doresc.