Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Abuz in functie sau nu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Abuz in functie sau nu?

As dori, daca poate cineva sa ma ajute cu o informatie. Am fost oprita de catre un agent de circulatie deoarece masina pe care o conduceam avea placutele de inmatriculare germane expirate, dar in acelasi timp aveam puse pe parbriz si luneta masinii numere de inmatriculare provizorii valabile. Agentul a considerat ca conduceam cu numere expirate si numere provizorii false, ca urmare mi-a retinut permisul de conducere fara a-mi elibera dovada cu drept de a conduce. ceea ce nu inteleg este de ce a considerat agentul ca aveam numere false (cele nemtesti erau expirate dar nu false, iar cele provizorii sunt valabile) si daca avea dreptul de a-mi retine permisul de conducere.
Va multumesc.
In nici un caz nu este abuz in functie.

Situatia descrisa de dvs. nu este deloc legala. Nu puteti conduce un automobil cu 2 numere de inmatriculare afisate in acelasi timp.