avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 913 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Certificat de nastere
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Certificat de nastere

Buna ziua ,am o mica intrebare ,cum pot schomba numele de mama pe certificatul de nastere al copilului ? Sunt divorzata iar per certificatul de nastere al copilului a ramasa numele meu de casatorie si vreau sa schimb certificatul sa revin la numele de dinaintea casatoriei.
Cel mai recent răspuns: Geanina DRIAN , Avocat 22:03, 30 Aprilie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu puteți: va trebui să aveți mereu la Dvs. si hotărârea de divorț pe lânga certificatul de naștere al copilului.
Multumesc pt raspunsul imediat.
:) cu plăcere!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de nastere tulfuti tulfuti Buna seara va rog sa ma indrumatii si pe mine pt ca nu stiu unde sa apelez .Am fost casatorita dar nu mai eram inpreuna de 14 ani si nu am divortat din ... (vezi toată discuția)
Parintii mei au divortat, pot lua si eu numele mamei? dede23 dede23 parintii mei au divortat, iar mama si-a reluat numele dinaintea casatoriei, vreau sa stiu daca si eu pot lua numele ei. unde trebuie sa merg pentru a-mi ... (vezi toată discuția)
Cum ii pot face pasaport fetitei mele fara semnatura tatalui? Meirin Meirin Buna ziua! Am o fetita de 14 ani, care sta in Romania cu mama mea. Ea e trecuta pe numele meu, pentru ca am divortat de tatal ei cand ea era mica. El nu a ... (vezi toată discuția)