Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipate

se poate cumula pensia anticipata cu prest.servicii admin.imobile PFA?multumesc!
În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități independente și din drepturi de proprietate intelectuală, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora.

Veniturile din activități independente cuprind veniturile din activități de producție, comerț, prestări de servicii și veniturile din profesii liberale, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere, inclusiv din activități adiacente.