Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Fisa postului atributii noi
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Fisa postului atributii noi

Buna ziua.

In institutia publica in care lucrez la inceputul anului s a modificat orgranigrama si au fost create diferite birouri sau desfiintate altele in diferite directii. Serviciul din care fac parte nu a suferit modificari de denumire, posturi sau altele. Profitand de aceasta modificare a organigramei, angajatorul a modificat si toate fisele postului pentru toti angajatii aparatului de specialitate. Atributii serviciului din care fac parte si celelalte servicii din directie sunt prevazute in mod expres, pe serviciu in parte, intr o lege. Angajatorul in noua fisa a postului a introdus din atributiile serviciului X in atributiile serviciul Y desi in lege scrie f clar care sunt atributiile serviciului X si Y. Totodata au mai fost introduse atributii in domeniul juridic (respectiv actiuni in instanta, intampinari etc) si in domeniul achizitiilor publice, desi in cadrul institutiei exista serviciul juridic si serviciul achizitii publice.
Intrebarile ar fi:
Daca exista cai de atac asupra fisei postului si care ar fi ele? Mentionez ca momentan nu am semnat fisa postului.
Daca sunt obligat sa semnez fisa postului in varianta actuala?
Daca refuz semnarea acesteia care ar fi consecintele?

Va multumesc!

Nepo a scris:

Buna ziua.

In institutia publica in care lucrez la inceputul anului s a modificat orgranigrama si au fost create diferite birouri sau desfiintate altele in diferite directii. Serviciul din care fac parte nu a suferit modificari de denumire, posturi sau altele. Profitand de aceasta modificare a organigramei, angajatorul a modificat si toate fisele postului pentru toti angajatii aparatului de specialitate. Atributii serviciului din care fac parte si celelalte servicii din directie sunt prevazute in mod expres, pe serviciu in parte, intr o lege. Angajatorul in noua fisa a postului a introdus din atributiile serviciului X in atributiile serviciul Y desi in lege scrie f clar care sunt atributiile serviciului X si Y. Totodata au mai fost introduse atributii in domeniul juridic (respectiv actiuni in instanta, intampinari etc) si in domeniul achizitiilor publice, desi in cadrul institutiei exista serviciul juridic si serviciul achizitii publice.
Intrebarile ar fi:
Daca exista cai de atac asupra fisei postului si care ar fi ele? Mentionez ca momentan nu am semnat fisa postului.
Daca sunt obligat sa semnez fisa postului in varianta actuala?
Daca refuz semnarea acesteia care ar fi consecintele?

Va multumesc!

Daca nu se modifica natura muncii prestate, schimbarea atributiilor postului prin modificarea fisei de post nu constituie o modificare a contractului individual de munca. Pastrarea denumirii functiei, insotita de adaugarea unor atributii noi celor initial stabilite prin fisa postului, care au o alta natura si corespund in fapt unei functii, are semnificatia modificarii unui element esential al contractului individual de munca, si anume felul muncii. In acest caz, este necesara incheierea unui act aditional la contractul individual de munca in conditiile art. 41 alin. (1) si (3) C. muncii .
In alta ordine de idei, daca prin atribuțiile noi este modificat felul muncii prestate, nu este in regula.
Modificarea fisei postului nu poate fi dispusă decat cu acordul salariatului, așadar, nu aveti obligația de a respecta decat ceea ce ati semnat efectiv. Cu privire la o posibila “cale de atac”, este discutabil in functie de măsurile întreprinse de angajator in contextul in care refuzați semnarea. O seara buna