Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ZILE LIBERE PENTRU INGRIJIRE COPIL
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ZILE LIBERE PENTRU INGRIJIRE COPIL

Va rog sa imi spuneti daca sotul meu (politist),beneficiaza de plata zilelor libere pentru ingrijirea copilului(10 ani) ,in cazul in care programul meu de munca a fost redus la 4 ore. Va multumesc.
Pe durata stării de urgență, prevederile Legii nr. 19/2020 privind acordarea unor zile libere părinților pentru supravegherea copiilor, în situația închiderii temporare a unităților de învățământ, nu se aplică angajaților sistemului național de apărare, angajaților din penitenciare, personalului din unitățile sanitare publice, personalului din serviciile sociale rezidențiale și altor categorii stabilite prin ordin al ministrului afacerilor interne, al ministrului economiei, energiei și mediului de afaceri și al ministrului transporturilor, infrastructurii și comunicațiilor, după caz.

In speta, sotul dvs are dreptul la o majorare a salariului în cuantumul prevăzut la art. 3 alin. (1) din Legea nr. 19/2020, în situația în care dvs nu beneficiati de drepturile reglementate în această lege.