Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Trebuie sa platesc pensie alimentara?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Trebuie sa platesc pensie alimentara?

Buna ziua, sunt in urmatoarea situație: am facut sex neprotejat cu o femeie, acesta femeie are mai multi parteneri de sex. Femeia a ramas gravida, si acum doreste sa faca avort, eu nu doresc acest lucru (vreau sa am copilul meu, chiar daca l-as creste singur) . Daca la naștere ii fac testul de paternitate si se dovedește ca nu este copilul meu, exista posibilitatea sa fiu obligat sa platesc pensie alimentara, doarece nu am lasat-o sa faca avort?
Razvan19900905, utilizator
nu puteti fi platitor de pensie decat daca e copilul dvs.
daca nu sunteti tatal biologic al minorului , nu veti plati nicio pensie alimentara