Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Livrare intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Livrare intracomunitara

Buna ziua,

Pentru o societate care aplica regimul "TVA la incasare", daca urmeaza sa faca o livrare intracomunitara in Germania, se schimba ceva?

Va multumesc.
Toate cele bune.

Buna ziua,

Pentru livrare intracomunitara de bunuri , cu transport, este indeplinita conditia de scutire care se aplica in acest caz.E necesar sa declarati corect in D390 atat dvs cat si partenerul extern .
Constantin Vera, Contabil
Regimul de TVA la ncasare se aplica strict operatiunilor interne. De altfel, livrarea intracomunitara, de principiu, o facturati fara TVA (evident, daca sunt respectate conditiile prevazute de CF/Directiva 112/Regulament UE TVA).
Exista, totusi, o influenta asupra regimului de TVA la incasare a LIC, anume asupra nivelului cifrei de afaceri necesar a fi stabilit pentru incadrarea in plafonul de 2250000 lei.