Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Bransare energie electeica
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Bransare energie electeica

Buna ziua .
Am cumparat o casa batraneasca pe raza jud.Iasi cu 3000mp .
Incerc de 2 ani sa trag curent dar nu reusesc . Terenul a fost intravilan dar vechiul proprietar a facut cerere la primarie sa il treaca in extravilan din cauza impozitului prea mare a spus el.

Am angajat o firma sa imi faca lucratea de bransare la energie electrica cu toata documentatia necesara . Au facut dosarul , l-au depus la primarie , am primit aviz favorabil de la Eon si intre timp au facut si lucrarea cu soclu pt contor si cablu pana in casa cu bec .
Dosarul a fost respins la cadastru pe motiv ca nu se poate trage curent pe extravilan.
Legal asa este dar nu il pot trece intravian deoarece nu am decat 2 vecini in vecinatate si acestia nu doresc sa faca PUZ ul.
Terenul este intabulat si figureaza cu casa dar fara proiect si autorizatie de constructie ( casa de 100 ani care figureaza in acte cu 80mp amprenta) .
Daca reusesc sa fac PUZul si trec terenul intravilan pot trage curent pe acest imobil fara proiext ?

Cum pot proceda sa ma bransez la curent ?
Multumesc anticipat !
ghotycul, utilizator
ghotycul a scris:

Buna ziua .
Am cumparat o casa batraneasca pe raza jud.Iasi cu 3000mp .
Incerc de 2 ani sa trag curent dar nu reusesc . Terenul a fost intravilan dar vechiul proprietar a facut cerere la primarie sa il treaca in extravilan din cauza impozitului prea mare a spus el.

Am angajat o firma sa imi faca lucratea de bransare la energie electrica cu toata documentatia necesara . Au facut dosarul , l-au depus la primarie , am primit aviz favorabil de la Eon si intre timp au facut si lucrarea cu soclu pt contor si cablu pana in casa cu bec .
Dosarul a fost respins la cadastru pe motiv ca nu se poate trage curent pe extravilan.
Legal asa este dar nu il pot trece intravian deoarece nu am decat 2 vecini in vecinatate si acestia nu doresc sa faca PUZ ul.
Terenul este intabulat si figureaza cu casa dar fara proiect si autorizatie de constructie ( casa de 100 ani care figureaza in acte cu 80mp amprenta) .
Daca reusesc sa fac PUZul si trec terenul intravilan pot trage curent pe acest imobil fara proiext ?

Cum pot proceda sa ma bransez la curent ?
Multumesc anticipat !

Daca terenul a fost intravilan dintotdeauna solicitati o adeverinta de la primarie si solicitati actualizarea destinatiei (din extravilan in intravilan) la cartea funciara. 60 de lei este taxa. Trebuie insa sa verificati PUG-ul de la primarie, poate terenul nu a fost trecut in zona de intravilan si de aceea a solicitat proprietarul vechi sa fie actualizat si trecut in extravilan.

La cadastru ce a-ti solicitat? A-ti zis ca vi s-a respins dosarul, dar cartea funciara nu are treaba cu ce avize aveti nevoie pentru bransare.
Distanta de la imobil pana la intravilan este de aproximativ 500 m.
Am inteles ca nu pot trage curent deoarece terenul este extravilan .
Voi merge pe calea cea lunga daca nu am alte posibilitati de racordare.

Pot face PUZ ul doar pe suprafata mea de teren sa il pot scimba in intravilan ?

Pana acum dosarul a fost la o firma de cadastru si ei au umblat cu actele.
Trebuie sa o iau de la capat si sunt in nestiinta de cauza.
ghotycul a scris:

.au facut si lucrarea cu soclu pt contor si cablu pana in casa cu bec .
Dosarul a fost respins la cadastru pe motiv ca nu se poate trage curent pe extravilan.

Eu tot nu inteleg aveti lumina in casa acum da sau nu? Cadastrul nu are nicio treaba cu energia electrica.
Firma de topografie ce servicii va presteaza?
Daca doriti puteti sa atasati aici textul respingerii la dosarul de la cartea funciara sa il citim, poate va pot ajuta cu un sfat.

Pentru PUZ puteti solicita certificat de urbanism de la primarie, si ei o sa va comunice care este zona care trebuie cuprinsa in PUZ. PUZ-ul il face un arhitect, deci daca doriti acest lucru trebuie sa luati legatura cu unul.