Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... baza legala pentru contraventii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

baza legala pentru contraventii

Ca angajator,: care este baza legala prin care pot ,,pedepsi'' un angajat care nu respecta masurile anticovid, in speta purtarea mastii de protectie in locurile si situatiile stabilite de amgajator?
Puteti aplica sanctiuni disciplinare prevazute in Regulamentul de ordine interioara al firmei dvs., sanctiuni care trebuie sa fie in conformitate cu Codul muncii,
-art. 248 (1) Sancțiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul în cazul în care salariatul săvârșește o abatere disciplinară sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din funcție, cu acordarea salariului corespunzător funcției în care s-a dispus retrogradarea, pentru o durată ce nu poate depăși 60 de zile;
c) reducerea salariului de bază pe o durată de 1—3 luni cu 5—10 %;
d) reducerea salariului de bază și/ sau, după caz, și a indemnizației de conducere pe o perioadă de 1—3 luni cu 5—10 %;
e) desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
Amenzile disciplinare sunt interzise.