Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... este legal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

este legal?

Buna ziua.
As vrea sa stiu daca in Contractul Colectiv de munca la nivel de unitate este legal sa fie stipulat ca tichetele de masa cuvenite sa fie transformate in sume care sa intregeasca salariul minim obligatoriu.
Va multumesc
1. Tichetele de masă sunt bilete de valoare acordate angajaților, lunar, ca alocație individuală de hrană, utilizate numai pentru achitarea mesei sau pentru achiziționarea de produse alimentare.

2. Constituie contravenție fapta, dacă nu este săvârșita în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiune, solicitarea și/sau furnizarea de numerar în schimbul biletelor de valoare sau pentru fracțiuni din acestea.

Cornel Vasile a scris:

1. Tichetele de masă sunt bilete de valoare acordate angajaților, lunar, ca alocație individuală de hrană, utilizate numai pentru achitarea mesei sau pentru achiziționarea de produse alimentare.

2. Constituie contravenție fapta, dacă nu este săvârșita în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiune, solicitarea și/sau furnizarea de numerar în schimbul biletelor de valoare sau pentru fracțiuni din acestea.

Multumesc.
In C.C.se specifica: "in cazul in care salariatul nu-si realizeaza salariul minim prin acord,tichetele de masa cuvenite realizarii vor fi convertite in lei,iar valoarea acestora se va adauga salariului realizat"Poate fi legala aceasta mentiune?
arlette, utilizator
In opinia mea, nu este legală o astfel de prevedere.