avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... este legal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

este legal?

Buna ziua.
As vrea sa stiu daca in Contractul Colectiv de munca la nivel de unitate este legal sa fie stipulat ca tichetele de masa cuvenite sa fie transformate in sume care sa intregeasca salariul minim obligatoriu.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:14, 7 Mai 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Tichetele de masă sunt bilete de valoare acordate angajaților, lunar, ca alocație individuală de hrană, utilizate numai pentru achitarea mesei sau pentru achiziționarea de produse alimentare.

2. Constituie contravenție fapta, dacă nu este săvârșita în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiune, solicitarea și/sau furnizarea de numerar în schimbul biletelor de valoare sau pentru fracțiuni din acestea.

Cornel Vasile a scris:

1. Tichetele de masă sunt bilete de valoare acordate angajaților, lunar, ca alocație individuală de hrană, utilizate numai pentru achitarea mesei sau pentru achiziționarea de produse alimentare.

2. Constituie contravenție fapta, dacă nu este săvârșita în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiune, solicitarea și/sau furnizarea de numerar în schimbul biletelor de valoare sau pentru fracțiuni din acestea.

Multumesc.
In C.C.se specifica: "in cazul in care salariatul nu-si realizeaza salariul minim prin acord,tichetele de masa cuvenite realizarii vor fi convertite in lei,iar valoarea acestora se va adauga salariului realizat"Poate fi legala aceasta mentiune?
Ultima modificare: Joi, 7 Mai 2020
arlette, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In opinia mea, nu este legală o astfel de prevedere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Astazi 11.09.2020, am incercat sa cumpar bere fara alcool de ... Braha Ioan Braha Ioan Astazi 11.09.2020, am incercat sa cumpar bere fara alcool de la Penny Market din Hunedoara cu tichete de masa in valoare de 20 lei si mi s-a raspuns ca nu se ... (vezi toată discuția)
Tichete de masã danr danr Bună ziua Pentru o firmă, microintreprindere, impozit pe venit, neplătitoare de TVA, tichetele de masă sunt deductibile fiscal? Mulţumesc. (vezi toată discuția)
Tichete de masa Florenta30 Florenta30 Buna ziua, referitor utilizare tichete de masa primite de salariat: va rog sa-mi spuneti daca intr-un supermarket se poate plati cu tichete de masa hrana ... (vezi toată discuția)