Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Suspendat sau Anulat?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Suspendat sau Anulat?

Buna ziua!
In 2017 am fost testat cu 0.6ml/l alcool in aerul expirat, si am fost condamnat la 2 ani de inchisoarea cu amanarea aplicarii pedepsei, aceasta pedeapasa a expirat luna trecuta pe 12 aprilie.
Imi poate clarifica cineva, cum imi pot redobandi permisul? Acesta este anulat sau suspendat?
Permisul il puteati recupera imediat dupa ce hotararea a ramas definitiva daca nu aveati stabilit de catre instanta obligatia sa nu conduceti in termenul de supraveghere.
Mi s-a stabilit, intradevar, obligatia de a nu conduce pe termenul supravegherii. Cu ce imi influenteaza acest lucru capacitatea de a redobandi permisul?
Dupa trecerea termenului, va recuperati permisul.
Fara nevoia de a sustine examenul de redobandire?
Fara, mergeti oricum la politie si o sa va informeze.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat