Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Legalitate masuri impotriva coronavirus
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Legalitate masuri impotriva coronavirus

Incepand cu saptamana viitoare voi reincepe munca ,lucrez intr o corporatie americana si inca dinainte de aceasta stare de urgenta ni se lua temperatura.Doresc sa refuz acest lucru intrucat au fost persoane care au fost luate si duse la spital pe fondul unei mici febre.cred ca am ajuns intr un punct in care ne sunt grav afectate drepturile si libertatile.ce pot face in acest sens?am dreptul de a refuza acest lucru?
eduard27, utilizator
daca firma va introduce aceasta cerinta in ROI, nu cred. in plus, trebuie vazut care vor fi precis cerintele legale de dupa 15 mai si daca starea de urgenta va inceta
Pe considerente de GDPR, daca temperatura nu este masurata de catre un cadru medical, procesarea datelor e ilegala (Art. 9 - GDPR). E posibil ca legiuitorul sa ofere o portita aici zilele astea, dar momentan aceasta nu exista. Daca este facuta cu personal medical, aveti dreptul la informare, deci trebuie sa stiti exact daca vi se ia temperatura ce se face cu aceasta informatie, cat este stocata, unde si de ce. La baza scanarii temperaturii trebuie sa existe o evaluare de risc cu un plan de prevenire si protectie (ambele intocmite cu medicul de medicina muncii) care sa contina si aceasta masura de preventie. Daca nu ati fost informat cu privire la aceste lucruri, procedura poate fi considerata ca fiind in afara legii.

Cereti toate aceste lucruri, iar daca nu exista, atunci puteti refuza masurarea temperaturii.

De "luat" nu va poate lua nimeni pe sus, daca mergeti la spital sau nu e optiunea dvs.

Intr-un ton subiectiv, cred ca cel mai bine discutati cu managementul astfel incat trierea aceasta pe considerente de temperatura sa fie clara si sa nu existe episoade de exces de zel. Se poate scana temperatura, iar persoana identificata cu peste 37 sa fie trimisa acasa cu recomandarea de a consulta un medic si de a nu reveni la birou timp de 14 zile. Sunt variante care pot fi mai friendly si care, totusi, ne pot ajuta pe toti sa evitam infectarea in jurul nostru.

Ce incerc sa zic e ca o cale de mijloc se poate gasi, lasand la o parte considerentele legale.
Daca aveti febra si imbolnaviti colegii cum va veti simti atunci?Sau chiar nu va pasa?Daca a-ti lucra individual a-ti putea vorbi de libertati individuale dar lucrati in colectivitate si trebuie sa va ganditi si la ceilalti nu credeti?
Daca refuzati nu va primesc la lucru.

Si guvernul recomanda asa ceva.

Este adevarat ce ziceti dar o temperatura de 37,5 C arata o infectie.
Poate sa fie sau nu o infectie cu COVID 19.

Ramane de vazut ce va fi...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
In cazul in care persoana termometrizata e respinsa fara a fi identificata si, mai ales, inregistrata, nu se poate invoca nici un GDPR. Sa nu confundam controlul cu monitorizarea.

Mihai Cochior a scris:

Pe considerente de GDPR, daca temperatura nu este masurata de catre un cadru medical, procesarea datelor e ilegala (Art. 9 - GDPR).